Sosyal Medya

Güncel

Yeni Zelanda katliamını öven Ekşi Sözlük yazarı tutuklandı

Yeni Zelanda katliamını öven Ekşi Sözlük yazarı Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ekşi Sözlük yazarı A. A. tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim" diyerek nefret katliamına destek veren Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlatmıştı. Öte yandan konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü geniş bir açıklama yaptı.Yeni Zelanda katliamını öven Ekşi Sözlük yazarı Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince yapılan çalışmada, şüpheli A.A'nın Antalya'nın Alanya ilçesinde olduğu tespit edildi. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığın talimatıyla şüpheli gözaltına alındı. A.A.'nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.
 
TUTUKLANDI
 
Emniyet Müdürlüğü, Yeni Zelanda'daki saldırı sonrası sosyal medyada "Türkiye'ye gelip camileri temizlese diye iç geçirdim" diyen A.A'nın tutuklandığını duyurdu. 
 
EMNİYET'TEN AÇIKLAMA
 
Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yeni Zelanda'da cuma namazı için toplanan Müslümanlara yönelik terör saldırısında 49 kişinin şehit olduğu, onlarcasının yaralandığı anımsatıldı. Bazı ulusal basın yayın organları ve sosyal medyada 'mukemmeligindayanilmazhafifligi' rumuzlu kullanıcının paylaşımıyla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu bildirildi.
 
Söz konusu kullanıcının, Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan A.A. olduğu ve ikamet ettiği adreste gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, zanlının çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı kaydedildi.
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Türk Polis Teşkilatı olarak bu ve benzeri konularda halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik eden, toplum içinde ayrışmaya yönelik nefret söylemleriyle paylaşımlarda bulunan şahıslarla ülke seviyesinde mücadelemizi yasal sınırlar içindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tavizsiz şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.
 
Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında gerçekleşen insanlık dışı terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz."
 
İNCELEME BAŞLATILMIŞTI
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye cuma namazı esnasında gerçekleştirilen ve 49 kişinin şehit olduğu terör saldırısını öven Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlatmıştı.
 
Ekşi Sözlük'te terör saldırısının hemen ardından açılan 'Yeni Zelanda'da camiye saldırı' isimli başlığa yazı yazan, Mukemmeligindayanilmazhafifligi rumuzlu kullanıcı, "Videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim" diyerek  katliama destek vermişti.
 
19-03/16/01.jpg

EKŞİ SÖZLÜK'TEN AÇIKLAMA
 
Tepki çeken mesajın ardından Ekşi Sözlük yönetimi, kullanıcıların hesabını kapattı ve şu açıklamayı yaptı: "Yeni Zelanda'da Cuma namazı sırasında gerçekleşen insanlık dışı terör saldırısını kınıyor; hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu konuyla ilgili hakkımızda paylaşılan yalan ifadeler nedeniyle açıklama yapmak isteriz. Yeni Zelanda'da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry'i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.