Sosyal Medya

Güncel

Habertürk yazarı: ABD'nin Türkiye'ye yönelik son ekonomi kararının altından da Rahip Brunson çıktı

Serdar Turgut- HabertürkGeçen hafta Başkan Trump, Kongre'ye bir yazı göndererek Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) diye bilinen gelişmekte olan ülkelerin ABD’ye bazı malları tarifsiz ihraç etmesine imkan sağlayan sistemden çıkarılacağını söyledi. Kararın bu yazının gönderilmesinden sonra iki ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

GÜNÜN RUHUNA UYMADI

Tam da iki ülke arası ekonomik ilişkinin canlandırılması yolunda başkanlar düzeyinde bir irade ortaya konmuşken, tam 75 milyar dolarlık ticaret hacmi gibi bir hedef de belirlenmişken, gelen bu karar çoğu insan tarafından çelişkili bulundu. "Bu adım iki ülke arasında olması istenen yeni çalışma ruhuna uygun değil" diyenler ağırlıkta Washington’da
Açıkçası bu kararın nedeni pek anlaşılamadı.

YÖNETİMİN AÇIKLAMASI

Türkiye’den gelecek tepkiyi yumuşatmak için yönetim, "Genel değerlendirme yapıldığında Türkiye’nin artık birçok göstergede gelişmekte olan değil gelişmiş ülke konumunda olduğu görülüyor. GTS sisteminden çıkarılma işte bu nedenledir" yolunda bir açıklama yaptı.

TEMELİNDE RAHİP BRUNSON VAR

Türkiye’nin birçok göstergede gelişmiş ülke statüsünde olduğu doğru olsa da bu kararın temelinde aslında siyasi bir tavır olduğu, üstelik yeni bir karar da olmadığı ortaya çıktı.
Geçtiğimiz ağustos ayında Rahip Brunson krizi iki ülke arasında zirve yapmışken ve Amerika onun serbest bırakılması için birçok yaptırım getirirken Başkan Trump’ın bu genişletilmiş tercihler sistemi işine de bakılması talimatını o günlerde verdiği görülüyor. Yani Trump o dönemde sistemden çıkarmayı Türkiye’ye ilave bir baskı unsuru olarak düşünmüş ve bunun incelenmesi talimatını vermiş.
Ancak o ağustos ayından sonra birçok adımlar atılmasına ve Rahip Brunson'un şu anda ABD’de yaşmakta olmasına rağmen o zaman verilen talimatın yönetim içindeki iletişimin çalışmaması nedeniyle ancak şimdi yürürlüğe konulduğu belirtiliyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.