Sosyal Medya

Güncel

Afganistan için kritik görüşme: ABD ile Taliban'dan barış toplantısı

Taliban’la Afganistan konusunda anlaşmak isteyen ABD, Katar’da Taliban temsilcileri ile barış görüşmeleri düzenliyor.ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, görüşmelere iki gün ara verdiklerini ve tekrar devam edeceklerini söyledi.

'MASADAKİ DÖRT KİLİT KONU' NE?

Şu ana kadar 4 kilit konu üzerinde görüştüklerini ifade eden Halilzad, bu 4 konunun neler olduğu hakkında bilgi paylaşmadı.

Ancak taraflara yakın kaynakların daha önceki açıklamalarında, ABD-Taliban görüşmelerinde üzerinde durulan temel konuların 'ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi, Taliban'ın Afganistan'ın uluslararası terör örgütlerince kullanılmaması teminatı vermesi, ateşkes ve Afganlar-arası görüşmeler' olduğu ifade edilmişti.

​Halilzad, ''Görüşmeler çok iyi gidiyor, yavaş ve ama önemli kararlarla ilerliyor'' dedi.

Halilzad ayrıca, Taliban ile doğrudan görüşmelere katılmak için Kabil'den ulusal bir heyetin oluşturulması konusunda da çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

​TALİBAN İLE BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük bir tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini devam ettiriyor. Bazı bölgeleri Taliban'ın kontrolündeki ülkede ciddi güvenlik sorunu bulunuyor. Afganistan hükümeti, geçen yıllarda birçok kez Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etti ve bu kapsamda Barış Konseyi kurulmasına karşın bir sonuca ulaşılamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.