Sosyal Medya

Venezuela Ordusu: Muduro'nun yanındayız

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, silahlı kuvvetlerin ABD destekli Juan Guaido'nun başkanlığını tanımayacağını duyurdu.Venezuela Ulusal Bolivarcı Silahlı Kuvvetleri'nin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu başkan olarak tanımayı sürdürdüğünü ilan eden Venezuela ordusu, "Dayatılan başkanı kabul etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.
 
Padrino Lopez tarafından yapılan açıklamada "Anayurdun askerleri gizli çıkarları olanlar tarafından yasadışı olarak dayatılan başkanı kabul etmeyecek" diyerek, Venezuela ordusunun "anayasayı ve ulusal egemenliği koruyacağını" söyledi.
 
ABD YANLISI ÜLKELERDEN TRUMP'A DESTEK
 
ABD Başkanı Donald Trump, Guaido'yu Venezuela Devlet Başkanı olarak tanıyacaklarını açıklamış, Trump'ın açıklamasının ardından bölgedeki ABD destekli hükümetler benzer yönde karar almıştı.
 
Meksika, Bolivya ve Uruguay'ın da aralarında olduğu ülkelerse ABD destekli darbe girişimine karşı Maduro'ya destek açıklamasında bulundu.
 
TRUMP'IN DESTEKLEDİĞİ GUAİDO DARBE ÇAĞRISI YAPMIŞTI
 
Venezula’da ABD yanlısı muhaletin lideri Juan Guaido 10 gün önce darbe çağrısı yapmış, bu açıklama ABD tarafından desteklenmişti.
 
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Guaido muhalefetine olan desteklerini dile getirerek, “Donald Trump yönetimi, Venezuela Milli Meclisinin hükumetin meşru bir parçası olduğunu destekliyor. Guaido’nun Madoro’yu, iktidarı zorla ele geçiren gaspçı olarak nitelendirmesi de cesaretli bir karar" ifadelerinde bulunmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.