Sosyal Medya

Kenevir ne zaman neden yasaklandı? Keneverin kullanım alanları nelerdir?

Kenevir üretimi dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı bulunmaktadır. Türkiye'de de uyuşturucu sınıfında yer aldığından dolayı yasakladır. Cumhurbaşkan Erdoğan'ın bugün Türkiye'de kenevir üretiminin tekrardan başlayacağı mesajını vermesi ile birlikte sosyal medyada en çok aratılan konulardan biri 'kenevir ne zaman neden yasaklandı' ve 'kenevirin kullanım alanları nelerdir' soruları oldu. İşte bu soruların cevapları...Kenevir üretimi Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede yasaklıdır. Uyuşturucu sınfında bulunmasından dolayı yasaklı olsa da işin aslı hiç öyle değildir. Kenevir üretimi ile sadece uyuşturucu değil ülkeye ve insan sağlığına yararlı pek çok şey yapılabilir. İlaç şirketlerinden petrol şirketlerine birçok lobi tarafından istenmeyen kenevir, sadece uyuşturucu madde yapımında kullanılmıyor. Çok bilinen bir yanılgı olan bu durum ile kenevir ile yapılabilecek şeyleri görünce çok şaşıracaksınız...
 
KENEVİR NE ZAMAN NEDEN YASAKLANDI?
 
Başkan Erdoğan'ın kenevir üretimi konusunda yaptığı açıklamalardan sonra pekçok kişi 'kenevir neden yasaklandı' sorusuna yanıt arıyor. Kenevir üretiminin Türkiye'de yasaklanmasında pekçok lobi faaliyeti ortaya çıkıyor. Bu lobiler ilaç şirketlerinden petrol şirketlerine kadar devam ediyor. Öyle ki dünyanın en önemli bitkilerinden biri iken, uyuşturucu üretiminde kullanılmasından dolayı yasaklanan kenevir ile yapılabilecekler ise birçok kişiyi şaşırtmaya devam ediyor.
 
En büyük özelliklerinden biri de 20 dönümlük ağaçlarla kaplı bir orman kadar oksijen üretebiliyor. Sadece bir dönümlük kenevir alanı bile 4 dönümlük ağaçlarla kaplı bir alana eş değer olabiliyor. Yine kenevirin kağıda dönüştürme olayı birçok kişiyi şaşırtan olaylar arasında. Bir kenevirin kağıda dönüşmesi 8 kez olabiliyor.
 
KENEVİRİN UYUŞTURUCU MADDE OLARAK KULLANILMASI
 
Uyuşturucu ile mücadele adı altında yapılan ve uyuşturucu yapımında kullanılan kenevir kuşkusuz üretim konusunda verilen zararın başlıca sebebidir. Ülkemizin doğasınıın katledilmesine nasıl yol bir açtığını ancak bu rakamları öğrenince görebiliyoruz.
 
Kenevir üretimi ile birlikte en büyük darbeyi ilaç sektörü görecek!
 
Kenevir, kendisini börekten koruyabilen bir bitki olduğundan dolayı, ellerinde tekelleşmiş bir şekilde ilaç satışını bulan firmalar bu konuda ciddi darbe alacaklar.
 
10 DOLARIN ÜZERİNDE O FOTOĞRAF YER ALIYORDU
 
AİDS ve kanser tedavisinde, kemoterapi ve radasyon etkisini azaltma gibi bir çok fayda sağlayan, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kenevir Amerikan çiftçileri için bir dönem üretilmesi zorunluydu. 10 Amerikan dolarında kenevir üretimi yapan çiftçilerin fotoğrafı yer alıyordu.
 
İLK PANTOLON KENEVİRDEN ÜRETİLMİŞTİ
İlk pantolon bile kenevirden üretilmişti, kanvas isminin buradan geldiği ifade edilir.
 
PLASTİK ÜRÜNLERİNİN TAMAMI KENEVİRLE ÜRETİLEBİLİR
Plastik ürünlerinin tamamının, çok daha ucuz ve çok daha pratik yolla kenevirden üretilebildiğinde, gerek ilaç gerekse plastik sektörünün dev şirketlerinin kenevir üretimini engellemek için neden lobi faaliyetlerine giriştiği, kenevir üretiminin basit bir şekilde 'uyuşturucu madde temini' ile izah edilemeyecek boyutlarda başka türlü hesapları içerdiğini görmek mümkün.
 
İŞTE KENEVİRLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
 
Peki eski tarihlerde üretimi yaygın olan ve hatta Amerika'da üretimini yapmayan çiftçilerin hapse atılmasına neden bu bitki, niçin bizim düşmanımız?
 
Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaça eş kağıt üretilebilir. Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda… Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz. Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta "kanvas" kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.

1 Yorum

  1. Dilek

    Ocak 10, 2019 Perşembe 09:52

    Yazi daha genis bir bilgiyle gelistirilebilir tesekkurler

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.