Sosyal Medya

Kürsü

Habertürk yazarı: Amerika, Suriye temel alınarak Türkiye ile ilgili yeni yaklaşımlar oluşturma aşamasında

Serdar Turgut- HabertürkUlusal Güvenlik Danışmanı Bolton Washington’a döndü. Bölgedeki turu süren Pompeo’nun da mesajları buraya iletildi.

ABD’nin ulusal güvenlik camiası yeni bir Türkiye stratejisi oluşturmanın aciliyetini görmüş durumda.

Belki de bu yazı yayınlanmadan önce yapılması beklenen Başkan Erdoğan-Trump telefon görüşmesi gerçekleştirilmeden Türkiye için yeni bir bakış açısı oluşturulması gerektiğini görüyor bu camia.

Bolton, Ankara ziyaretinde Türkiye’nin kırmızı çizgilerini net gördü. Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu ve eski tavırlarla bunu götüremeyeceklerini anlamış durumda.

Trump zaten bu fikirdeydi.

Yani anlayacağınız Amerika, Suriye temel alınarak Türkiye ile ilgili yeni yaklaşımlar oluşturma aşamasında. Beyaz Saray’ın da Başkan'ın, Erdoğan ile görüşmesinden önce net fikirler istediği belirtiliyor burada.

Bu yeni yaklaşım oluşturulurken Amerika’nın ulusal güvenlik camiasının elindeki şu anki durum raporu şöyle. Bu durum raporunun son derece gerçekçi olmasına ve ABD’ye sert eleştiriler de içermesine şaşırmayın, istihbaratçılar bu şekilde düşünmek ve gerçekleri söylemek zorundalar. Başarının ancak böyle davranılırsa geleceğini düşünüyorlar...

İŞTE DURUM TESPİTİ

1- Hem Amerika hem de Kuzey Suriye’deki Amerikan üslerinde özel kuvvetleriyle konuşlanmışİngiltere ve istihbaratçıları ile orada bulunan Almanya da bölgede Türkiye’ye rağmen bir adımın atılamayacağını kabul ediyorlar.

2- Batı devletleri bölgede huzuru sağlamak için ortak olarak terörist ilan edilmiş PKK ile bağlantılı olduğu bilinen PYD/YPG gibi asimetrik militer güce.... YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.