Sosyal Medya

Güncel

Cezayir silahlı Suriyelilere kapıyı kapattı

Cezayir güvenlik korkusu nedeniyle güney sınırlarını Suriyelilere kapattı.İçişleri Bakanlığından yetkililer, silahlı gruplara dahil olan Suriyelilerin Mali ve Nijer sınırlarından Cezayir içine girmeye çalıştıklarından şüphelendiklerini dile getirdi.

Cezayir'in getirdiği yasak sonrası insan hakları grupları 50 Suriyeli ve Filistinlinin geçtiğimiz hafta Nijer'e sevk edildiklerini duyurdu.

İçişleri Bakanlığında göçmen politikalarının başında yer alan Hassen Kacimi, bu yolla Cezayir'e iltica etmek isteyen Suriyelilerin silahlı savaşçılar olduklarından şüphelenildiğini belirtti.

Kacimi Suriye iç savaşından kaçan mültecileri kastederek, "Geçmiş yıllarda insani nedenlerle 50 bin Suriyeli'yi misafir ettik. Ancak söz konusu güvenliğimiz olunca Suriye'den kaçan silahlı grup üyelerini kabul edemeyiz” dedi.

CezayiR 1990'larda yıllar süren sarsıcı iç savaşla mücadele etti. Şİddet büyük oranda bastırılsa da ara sıra yalıtılmış alanlarda saldırılar gerçekleşiyor.

Kacimi Cezayir'in güney sınırlarına yerel silahlı güçlerin desteğiyle son haftalarda 100 kişinin geldiğini ancak Cezayir'e sızmalarından kısa süre sonra dışarı sürüldüklerini ifade etti.

Türkiye, Ürdün, Mısır, Nijer ve Mali gibi ülkelere geçen Suriyelilerin ise sahte Sudan pasaportu kullandıklarını dile getirdi. "Bu bir suç örgütü ve onları içeri almamak konusunda uyanık olmalıyız” diye ekledi.

Ülkedeki insan hakları grupları ise 25 ve 26 Aralık'ta 50 Filistinli ve Suriyelinin sınır dışı eildiğini duyurdu. La Ligue Algerienne pour la Defense des Droits de l'Homme (LADDH), örgütüne göre sınır dışı edilenlerin çoğunun Suriye uyruklu olduğu ve otobüslerle Nijer'e nakledildikleri belirtildi.

Kaynak: Aljazeera.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.