Sosyal Medya

Güncel

Trump: PKK'yı korumaya devam etmek istiyoruz

ABD Başkanı Trump, 'Suriye'den çekilsek bile PYD/PKK'yı korumaya devam etmek istiyoruz' açıklamasında bulundu.ABD Başkanı Donald Trump, 'Suriye'den çekilsek bile PYD/PKK'yı korumaya devam etmek istiyoruz' açıklamasını yaptı.

Trump, kabine toplantısında, Suriye'den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Trump yaptığı açıklamada, "Belli bir süre içinde Suriye'den çekileceğiz. Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumaya devam etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'SURİYE'DEN ÇEKİLME ZAMANA YAYILACAK'

Amerikan New York Times gazetesinin, kendisinin, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) 4 ay içinde Suriye'den çekilme talimatı vereceği iddiasına yanıt veren Trump, "Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor, bunu da söylemedim. Suriye'den belli bir süre zarfında çekileceğiz" dedi.

'ORTAKLARIMIZ KÜRTLER İRAN'A PETROL SATIYOR'

Trump, ABD'nin Demokratik Sıriye Güçleri'ne (DSG) verdiği destek konusunda da şunları belirtti: "Türkiye onları sevmiyor, başkaları onları seviyor. Onların, ellerindeki azıcık petrolü İran'a satmaları hoşuma gitmedi. Onlardan İran'a satış yapmamalarını istedik. Ortaklarımız Kürtler, İran'a petrol satıyor. Bundan memnun değiliz. Bundan hiç mutlu değilim. Aynı zamanda biz onlarla iken çok iyi savaşıyorlar. Biliyorsunuz onlara 30 F-18 gönderdiğimizde, göndermediğimiz zamandan daha iyi savaştılar ve ne olduğunu gördük. Yine de Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza kadar Suriye'de kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.