Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Hitler, sabah kahvesini Paris'te içip işgali gülerek anlatırken baş kaldıran tek Fransız vardı: Charles De Gaulle

Adı Fransa ile özdeşleşmiştir. Fransa'nın uzunca bir dönem kaderini ellerinde tutmuş olan Charles De Gaulle, Fransız siyasetini ve Fransa'yı baştan aşağı değiştirmiştir.Kariyer olarak askerliği seçti.Birinci dünya savaşında başarılı olan Charles De Gaulle, birinci dünya savaşından sonra başarılarını askeri konularda kitap ve makaleler elealmış, Almanya'ya karşı savunma konusunda bel bağlanan Majino hattını yerden yere vurmuştur.Ama yazdıklarına kulak kabartılmadı ve 1940 yılında temmuz ayındaki işgalde Hitler, sabah kahvesini Paris'te içerken hattına yararak nasıl geçtiklerini gülerek anlatıyordu. Almanlar Fransa'yı işgal etmiş ve Fransız hükümeti teslim bayrak bayramı çekmiştir bir kişi hariç dönemin savunma bakanlığı müsteşarı Charles De Gaulle.Kendisi soluğu Londra'da aldı ve sürgündeki Fransız hükümetini kurduğunu ilan etti.Özgür Fransa'nın lideri olduğunu tüm dünyaya duyurdu.
 
Siyasetini İngiltere'de sürdüren Charles De Gaulle 1944 yılı Ağustos ayında Paris'in kurtarılmasının ardından bir kahraman gibi başkenti döndü.Daha sonra geçici hükümetin başkanlığını üstlenerek anayasa yapım sürecinde ülkeye çekip çevirdi .
 
Almanya ikinci dünya savaşını teslim belgesini 7 mayıs 1945 günü kazanan devletlerin önünde Reims anlaşması imzalanmıştır.Oysa resmi takvim bu olayı 8 mayıs olarak zikreder.Nedeni müttefikler  yeni kurtarılmış Paris'te geçici hükümeti yöneten Charles De Gaulle, Fransa'nın hesaba alınmamasına bozulmuş ve onun zorlaması ile bu defa Berlin'de Fransa'nın da katıldığı ikinci bir tören düzenlenmişti.Charles De Gaulle üstelik de bu masaya mutlaka bir Fransız bayrağının konulmasında şart koşmuştur.
 
Charles De Gaulle güçlü bir başkanlık sistemi kurulmasını istiyordu ama bu isteği dikkate alınmayınca istifa etti ve köşesine çekildi.
Fransız sömürgesi Cezayir'in 1958 ayaklanması Fransa'nın iç istikrarsızlığı ile birleşince kriz çıktı.Cumhuriyet tarihi oldu. Halkın nin isteği üzerine Charles De Gaulle tekrar dümene geçti Fransızlar yeni anayasayı  ve Charles De Gaulle'in yeni cumhuriyet'in başkanı olmasını onayladı. Ülkesini sevmenin yanında, aşırı milliyetçi bir devlet adamı olan Charles De Gaulle Fransa'yı askeri ve ekonomik bir süper güç yapma konusunda takıntılıydı.Nükleer silahların yapılmasına yol vermiş siyasi hamleleri bu yönde olmuştur.Ayrıca biz Fransa'yız sıradan bir oyuncu olamayız şeklinde bir siyaset izlemiştir.Dünya kamuoyunda istekleri kabul edilmeyince, 1966 da NATO'nun askeri kanadından çekiliriz diye isyan etmiş, bu kararla NATO karargahı Brüksel'e taşınmıştır.Fransa'yı tekrar NATO'nun askeri kanadına sokan 2009 yılında Sarkozy olmuştur.NATO'dan ayrılmakla kalmamış aynı zamanda İngiltere'nin ortak pazarı girişinede karşı çıkmıştır..Ayrıca Sovyetler ile de ilişki içine giren Charles De Gaulle kafasına göre takılmaya başlamış ve bu arada Cezayir'e de bağımsızlığını vermiştir.Meşhur 1968 olayları hükümeti sarsmaya başlayınca Charles De Gaulle seçimlere gitti ve halk bir kez daha arkasında saf tutunca olayllar sona ermiştir.1969 da başkanlık yetkilerini artırmayı hedefleyen reform paketi  referandumunu kaybedince başkanlıktan istifa etti Charles De Gaulle ve inzivayaçekildiği konutunda 1 yıl sonra vefat etmiştir.
 
Birinci dünya savaşı'nda Almanlara esir düşmüş ve 5 kez kaçmayı denese de savaşın büyük bir bölümünü esaret altında geçirmiştir.Fransız ordusundaki en genç general olan Charles De Gaulle isteği üzerine cenazesine ailesi ve arkadaşları haricinde hiçbir devlet başkanı katılmamıştır.
 
Kapitalist devletçi ekonomik düzenlerin kırması olan sistem işe yaramış ve ekonomi canlandırmıştır. Marsilya, Akdeniz'in en büyük limanı yapmış, Conkort uçakları üretmeye başlamıştır.Ülkesi otoyol hamlesiyle ülkeyi kalkındırma 1964 te 200 yıldan beri ilk kez Fransa gayri safi milli hasıla açısından İngiltere'ye geçmiştir.Charles De Gaulle ülkeyi bağımsız bir nükleer güç yapmış, aya ilk uydusunu 1965 te fırlatılmış her yönden ülkeyi dünya sıralamasında tepelere çıkarmayı başarmıştır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');