Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Eski Mısır'da fareler neden kutsal kabul edilirlerdi?

Fare ve sıçanların davranışları dikkatle takip ediliyor iyi veya kötü olayların alametleri olarak yorumlanıyordu.Mısır hiyerogliflerini açıklamak amacıyla yazılmış ve günümüze ulaşmış tek antik kaynak olan Horapolion metninde, fareler yıkıcı güç sembolü olarak gösterilmektedir. Mısırlılar bu olumsuz özelliğine rağmen fareye saygı duyarlardı, çünkü o her zaman pek çok dilim içinden en iyisini seçmeyi başarırdı. 

Efsaneye göre Teucri'ler kendilerine yeni bir yurt kurmak üzere Girit'ten ayrılırken bir kahin tarafından "şehrinizi size yerlilerinin saldırdığı bir yerde kurun" sözleriyle uğurlanırlar. Troya'da farelerin saldırısına uğramaları üzerine bunu kahinin sözlerinin doğruluğuna yorar ve şehirlerini orada kurarlar. Akabinde Apollo Smintheus adına (Apollo Farelerin·Efendisi) bir tapınak dikerler. Denildiğine göre Troya'da fareler kutsal kabul edilirdi. 

Grek yazar Heraklides, farelerin Chrysa'da (Çanakkale açıklarında bir ada) kutsal kabul' edildiklerini yazar. Bu şehir de Apolion tapınağı ile ünlüdür. Bugünkü Çanakkale- Gülpınar'ın güneybatısında yer aldığına inanılan Hamaxitus şehrinde fareler kamusal alanlarda halk tarafından beslenirlerdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');