Sosyal Medya

Güncel

Yemen barış görüşmeleri İsveç'te başladı

Yemen'de süren ve insanlık dramına dönüşen savaşın sona ermesi için görüşmelerin ilki bugün İsveç'te başlıyor.Başkent Stockholm'ün dışındaki Johannesbergs Kalesi'nde yapılacak gayrıresmi görüşmelerin ilerleyebilmesi için Yemen hükümeti ve Husi isyancıların heyetleriyle birlikte bir BM ekibi de çalışacak.

Yemen'deki savaş son yılların en büyük insani krizine neden oldu.

Çatışmalarda binlerce kişi ölürken, milyonlarca kişi açlığın eşiğinde yaşar hale geldi.

Taraflar arasında iki yıldan bu yana ilk görüşmeler yapılacak.

Geçen Eylül ayında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılması planlanan görüşmeler Husi heyetinin gitmemesi nedeniyle gerçekleşememişti.

TARAFLARIN BEKLENTİLERİ

İsveç'teki görüşmelerde herhangi bir önemli ilerleme beklenmiyor.

Uzmanlar bu görüşmelerdeki başlıca amacın, binlerce sivilin mahsur kaldığı belirtilen Kızıldeniz'deki liman kenti Hudeyde'de topyekûn bir çatışmayı önlemek olduğunu söylüyor.

BM ayrıca Yemen'in geleceğine dair siyasi çözüm için yapılacak görüşmelerin çerçevesini oluşturmayı umuyor.

Yetkililer, gayresmi görüşmelerin çalışma grupları aracılığıyla yapılacağını söylüyor.

Bir kaynak BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bazı konularda iki tarafın karşılıklı oturması anlamlı, diğer meseleleri ayrı gruplarda tartışacaklar." dedi.

Uluslararası alanda tanınan ve Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyonun destek verdiği hükümetin temsileri dün İsveç'e ulaştı. BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths de önceki gün, İran destekli Husi isyancılardan oluşan heyetle Stockholm'e uçmuştu.

Hükümet temsilcisi Abdullah el Alimi, yola çıkmadan hemen önce paylaştığı Twitter mesajında görüşmelerin "barış için gerçek bir fırsat" olduğunu söyledi.

Husi heyetinin başkanı Muhammed Abdülselam da "görüşmelerin başarıyla sonuçlanması için çaba gösterileceğini" söyledi ancak isyancı güçlerin "çatışmaların yoğunlaştırılması girişimlerine karşı uyanık olacağı" uyarısında da bulundu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.