Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Milli Eğitim Bakanlığı bilimsel açıklamayı Danıştay'a verdi: Çağdışı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik maddesini iptal eden Danıştay'a açtığı temyiz davasının dilekçesine ulaşıldı. Andın işlevselliğini yitirdiği savunulan dilekçede, "21. yüzyıl Türkiye’sinde 30’lu yılların ritüellerini benimsemek anakronik (çağdışı) bir yaklaşım olacaktır diyerek haklı bir savunma öreneği ortaya koydu.Danıştay 8. Dairesi’nin 'Öğrenci Andı yeniden okutulsun' kararı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu metin bu ülkede, ezanı Türkçe okumak, okutmak isteyenlerin eseridir. Danıştay’ın bu kararı iyi niyetli değil” tepkisinin ardından MEB, temyiz başvurusunda bulundu. 

'İŞLEVSELLİĞİNİ YİTİRDİ'

MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 11 sayfalık temyiz dilekçesinde ilk olarak davacı eğitim sendikalarının taraf olarak davayı açma ehliyetlerinin olmadığı savunuldu. Davanın reddedilmesini isteyen MEB , ardından ise esasa ilişkin iddialarını sıraladı. MEB, “Milli Kimlik, Uluslaşma ve Öğrenci Andı” başlığı altında Bozkurt Güvenç ve Süleyman Yıldız’dan alıntılar yaparak Andımız’daki Türklüğe ilişkin ibaraler hakkında kimlik kavramına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk ulusal kimliğinin tarih sahnesine çok geç çıktığı belirtilen dilekçede, Osmanlıcılık ve Fransız İhtilali’ne de değinilerek, şöyle dendi:

 

“Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet’ini kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30’lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı. Öğrenci Andı da bu amaçla benimsenmiş ve ilkokullarda okutulmaya başlanmıştır. Ulus bilincine geç ulaşan bir toplumda bu çeşit sembol ve ritüellerin kullanılarak, ortak bir milli kimlik inşa edilmeye çalışılması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 2023 yılında yüzüncü yılını dolduracak olan Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumun zaten bir milli kimlik kazanmış olduğunu kabul etmek gerekir. Yani Öğrenci Andı işlevselliğini yitirmiştir. Hal böyleyken 21. yüzyıl Türkiye’sinde 30’lu yılların ritüellerini benimsemek anakronik (çağdışı) bir yaklaşım olacaktır." ifadeleri kullanılarak ırkçı metnin bilimsel açıdan da işlevselliği olmadığını ortaya koyulmuş oldu. Şimdi gözler mahkeme sürecinde; ülkenin büyük bir çoğunluğunu rahatsız eden bu 28 Şubat artığı karardan bir an evvel dönülmesi bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.