Sosyal Medya

Güncel

Misvak’ın soramadığı soru: ‘İsrail de mi Sünni?’

‘Misvak’ isimli karikatür/mizah dergisi, İran’da 17’si asker 25 kişinin ölümü ve 69 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Ahvaz saldırısıyla ilgili bir karikatür hazırlayarak alayvari ifadeler kullandı.Yaşanan bu acı olayın üstüne alay eden Misvak büyük tepki topladı. Üstelik kendince mizah yaparak İranlı lider olarak resmettiği kişinin ağzından ‘Saldırıya yanıt olarak Sünni bölgeleri bombalayın’ dedirten Misvak, bölgesel çatışmaların sebebini hala mezhepsel ayrılıklarda aramakta ısrarcı olduğunu gösterdi.
 
İsrail bu işin neresinde?
 
Trump dönemi ile beraber bölgede çıban istemeyen Amerika, Sünni ve Şii olduğuna bakmaksızın ‘sınırsız itaat’ göstermeyen tüm yönetimlere karşı savaş açtı, ki Türkiye de bu süreçten bir şekilde nasiplendi. 
 
Trump, bu planda ana hedef olarak İran’ı tayin etti. Önceleri İran’a karşı daha el altından yürütülen mücadele, Trump ile beraber gözle görülür bir hal aldı. 
 
Suud ve İsrail İran’a karşı kurgulanan yeni planda ABD’nin açıkça yanında olduklarını deklare ettiler. Hatta meşhur Siyonist isimlerin, ABD’li ve Suudlu diplomatların İranlı muhaliflerle başta Avrupa olmak üzere değişik yerlerde bir araya gelerek ‘1979 İslam Devrimini çökertmek için işbirliği halindeyiz’ mesajı verdikleri görüldü.
 
İsrailli siyasiler üçlü bir eksen kurduklarını itiraf ederek ‘Suud bizim İbranice söylediklerimizi Arapça söylüyor. Bölgede İran’a karşı el ele mücadele veriyoruz” dedi. İsrail son zamanlarda Suriye’deki aktivitelerini de arttırarak İran ve Hizbullah üslerini sayısız defa vurdu. Gün gibi ortada olan bu gelişmelere dair en ufak bir yalanlama dahi gelmedi. 
 
Belli ki, Trump’ın tehditlerine karşı Türkiye ve İran arasında son olarak yaşanan kenetlenme de Misvak’ı enterese etmedi. Bölgede ayrılıkların kaşınarak acılarla istihza etmenin kimin değirmenine su taşımak anlamına geldiği ise hiç sorgulanmadı. 
 
KAYNAK: İSLAMİ ANALİZ
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');