Sosyal Medya

Coğrafyamız

Müslüman Kardeşler: Mısır rejimiyle şartlı müzakereye hazırız

Katar merkezli Al Jazeera Mubasher televizyonuna konuşan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı İbrahim Munir, Mısır hükümetiyle şartlı müzakereye hazır olduklarını açıkladı.Munir, bu adımın eski liderlerinden Kemal el-Hilbavi'nin 'kapsayıcı uzlaşı çağrısıyla' ilgili olduğunu söyledi.

ŞART: MURSİ DE DAHİL SİYASİ TUTUKLULARIN SERBEST BIRAKILMASI

Munir, 'Büyükelçi değil bir yetkili aracılığıyla olması ve sadece İhvan'ı değil Sisi rejimine karşı olan tüm örgütleri kapsaması' şartıyla Mısır hükümetiyle müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını ifade etti.

Munir, müzakere masasına oturmadan önce askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de dahil olmak üzere hapishanelerdeki siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istediklerini belirtti.

ÖNCEKİ GÖRÜŞMELER SİSİ'NİN TUTUMU NEDENİYLE SEKTEYE UĞRADI

Mısır hükümetiyle Müslüman Kardeşler'in yurt dışındaki liderlerinden Yusuf Neda arasında 2014-2016 tarihleri arasında görüşmeler olduğunu açıklayan Munir, Neda'dan Mısır'a gitmesi ya da İsviçre'deki Mısır Büyükelçisiyle görüşmesinin istendiğini ancak Sisi'nin meşruiyetinin tanınmasında ısrar edildiği için görüşmelerin sekteye uğradığını sözlerine ekledi.

 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');