Sosyal Medya

Dünya

Ukrayna başbakanının çevirmeni Rus ajanı çıktı

Başbakan Vladimir Groysman'a da yurtdışı seyahatlerinde tercümanlık yapan Stanislav Yezhov'u gözaltına alarak Rusya lehine ajanlık yapmakla suçladı. Yezhov gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.Ukrayna'da emniyet teşkilatı, hükümet için çevirmenlik yapan ve Başbakan Vladimir Groysman'a da yurtdışı seyahatlerinde tercümanlık yapan Stanislav Yezhov'u gözaltına alarak Rusya lehine ajanlık yapmakla suçladı. 

TUTUKLANDI

Yezhov Çarşamba günü başkent Kiev'de gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ukrayna Güvenlik Servisi'nden yapılan yazılı açıklamada,"üst düzey bir çevirmenin" uzun süreli bir görevlendirme sırasında Rusya tarafından ajanlaştırıldığı ve hükümet aktiviteleri hakkında bilgi topladığı belirtildi.

İKİ YIL RUSYA İÇİN ÇALIŞTI

Güvenlik Servisi Yezhov'un adını vermese de İçişleri Bakanı Anton Geraşenko, bu kişinin Yezhov olduğunu ve en az iki yıldır Rusya özel kuvvetleri için çalıştığını söyledi.

Geraşenko, Yezhov'un birkaç yıl önce ABD'deki Ukrayna Elçiliği'nde görevliyken Rusya için çalışmaya başladığını belirtti. Yezhov'un evinde Rusya'ya bilgi geçebilmek için özel bir ekipman bulunduğu da açıklandı. Yezhov Başbakan Groysman'dan önce de Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e çevirmenlik yapıyordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.