Sosyal Medya

Dünya

Trump'ın retweet ettiği İslam karşıtı İngiliz gözaltında

ABD Başkanı Donald Trump'ın İslamofobik videolarını retweet ettiği aşırı sağcı grup 'Britain First'ün (Önce Britanya) başkan yardımcısı Jayda Fransen ve örgütün lideri Paul Golding Belfast'ta gözaltına alındı.Belfast'ta ağustosta katıldığı 'Kuzey İrlanda Teröre Karşı' mitinginde yaptığı İslam karşıtı konuşmada 'tehdit edici, taciz eden ya da  hakaret içeren' kelimeler kullandığı suçlamaları ile çıkarıldığı mahkemede kefaletle serbest bırakılan Fransen, duruşma salonundan çıktıktan sonra yeniden gözaltına alındı.

Fransen'ın bu kez Belfast'ta Katolikler ile Protestanları ayıran duvarlardan birinin yakınında 13 Aralık'ta yaptığı başka bir konuşmada benzer ifadeler kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı açıklandı.

Fransen yeniden gözaltına alınmadan önce çıkarıldığı mahkemece 9 Ocak 2018'e kadar başka herhangi bir mitingin 500 metreden fazla yakınına gitmemesi koşuluyla salıverilmişti.

Fransen, geçen yıl başörtülü bir kadına sözlü tacizden yargılanmış ve 'nefret suçu' işlediği sabit görülerek 2.000 sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

GRUBUN LİDERİ DE GÖZALTINA ALINDI

Britain First'ün lideri Paul Golding de Fransen'e mahkemede destek vermek için gittiği Belfast'ta, aynı 'Kuzey İrlanda Teröre Karşı' mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alındı.

Eylemleri için Müslümanların yoğun yaşadığı bölgeleri seçen  Golding, son Londra Belediye Başkanlığı seçiminde Sadık Han'ın rakipleri arasında yer almıştı.

Yüzde 1.2 (31.372) oy toplayan Golding, sonuçlar açıklanırken kentin ilk Müslüman belediye başkanı Han'a sırtını dönmesiyle dikkati çekmişti.

TRUMP'IN FRANSEN'IN PAYLAŞTIĞI İSLAMOFOBİK VİDEOLARI RETWEET ETMESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Twitter hesabından Fransen'in yayımladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı.

Fransen de videolarını Twitter hesabından paylaşan Trump'a teşekkür etmiş ve "Hapse atılmadan önce bana yardım etmenizi, müdahalede bulunmanızı istiyorum" diyerek yardım istemişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May Trump'a tepk igöstermiş ve "Donald Trump'ın bunu yapması yanlıştı" ifadelerini kullanmıştı.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Ümit ederim ki hükümetimiz, Donald Trump'ın aşırı sağcıların videolarını paylaşmasını kınar. Bunlar iğrenç, tehlikeli ve toplumumuz için tehdit niteliğinde" ifadelerini kullanmıştı.

Bölünen Britanya Ulusal Partisi'nin üyelerince 2011'de kurulan Britain First'ün yaklaşık 6000 üyesi bulunuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.