Sosyal Medya

Coğrafyamız

Filistin'den Cumhurbaşkanı'na teşekkür... Şa's: En güçlü tepkiyi Recep Tayyip Erdoğan verdi...

Filistin'den Cumhurbaşkanı'na teşekkür... Şa's: En güçlü tepkiyi Recep Tayyip Erdoğan verdi... Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Dışişleri ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Danışmanı Nebil Şa's, ABD'nin, Birleşmiş Milletler kararlarının aksine Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması planlarına en güçlü tepkiyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğini belirtti.Konuyu AA muhabirine değerlendiren Şa's, "ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs hakkındaki planına karşı en güçlü tepkiyi şu ana kadar Recep Tayyip Erdoğan gösterdi." dedi.

Çok sayıda dünya lideriyle görüşme halinde olduklarını dile getiren Şa's, şunları söyledi:

EN GÜÇLÜ TEPKİ ERDOĞAN'DAN

"Mahmud Abbas, Recep Tayyip Erdoğan ile uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Başkanı'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya kalkışması halinde Erdoğan'ın 'İsrail'le ilişkileri koparma planına' ilişkin yaptığı açıklamayı bizler takdirle karşılıyoruz. Şu ana kadar en güçlü tepki Erdoğan'ın açıklamasıydı."

Şa's, Filistin yönetiminin ABD'nin bu tavrı karşısında atılacak adımlar üzerinde çalıştığını ifade ederek, "Filistin yönetimi tüm alternatifleri değerlendiriyor. Bunlar arasında, İsrail devletini tanıma kararından vazgeçmek, BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyine başvurmak da var." diye konuştu.

TRUMP'A KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU İLETTİK

ABD'nin kendisini barış çalışmalarından uzak tuttuğuna dikkati çeken Şa's, ABD'nin halihazırda bir ara bulucu gibi davranmadığını ifade etti.

Trump'un Abbas'ı telefonla arayarak planını kendisine aktardığını dile getiren Şa's "Abbas'ın da Trump'a bunun kabul edilemez olduğunu ve durumun barışı ve bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini belirttiği"ni kaydetti.

Danışman Şa's, Trump'ın barış çalışmalarına destek vermek yerine, yıkmaya çalıştığını kaydetti. Avrupa ülkelerine Filistin devletini tanıma çağrısı yapan Şa's, İslam dünyasını da bu davranış karşısında ciddi adımlar atmaya çağırdı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.