Sosyal Medya

Güncel

Wikipedia yasak ama o oyunlar serbest!

Çocuk yaştaki kullanıcılarını intihara sürüklediği belirtilen fakat bu konuda halen geniş kapsamlı bri araştırma yapılmayan bilgisayar oyunlarının son kurbanları 17 yaşındaki İbrahim Can ile 15 yaşındaki Osman oldu. ‘Mavi Balina’ ve ‘Crimal Case’ oynadıkları belirtilen iki çocuk intihar etti. Türkiye’de 142 kişinin sanal oyunlar nedeniyle intihar ettiği tahmin edilirken, halen ‘ölüm tuzakları’ için herhangi bir yaptırım yok.Türkiye, son günlerde internet oyunlarının ölüme sürüklediği çocukları konuşuyor. İntihara götüren ‘Mavi Balina', dedektiflik macerası yaşatan ‘Criminal Case', kaybolmayı teşvik eden ‘48 Hour Challenge' bu oyunların en çok bilinenleri...

Ordu'da 17 yaşındaki İbrahim Can Duman, Isparta'da da 15 yaşındaki Osman Çelik intihar etti. Duman ile Çelik'in ‘Mavi Balina' ve ‘Criminal Case' yüzünden canlarına kıydıkları iddia edilirken, intihara sürükleyen oyunlar için herhangi bir yaptırımın olmaması dikkat çekici. Ordu'da İbrahim Can Duman, kendini doğalgaz borusuna bağlayarak intihar etti. Can'ın oynadığı ‘Mavi Balina' yüzünden intihar ettiği iddia edildi.

142 GENÇ İNTİHAR ETTİ

Söz konusu oyunun, Türkiye'de 142 gencin intiharıyla bağlantılı olabileceği ifade ediliyor. Isparta'da ise 15 yaşındaki Osman Çelik, av tüfeği ile kendini vurdu. Yaşamını yitiren Çelik'in sürekli dedektiflik oyunu ‘Criminal Case' oynadığı belitildi.

WIKIPEDİA HALEN YASAK

Peş peşe yaşanan ölümler Wikipedia'nın da halen yasak olduğu düşünüldüğünde “Ansiklopedi siteleri yasaklıyken ölüm oyunları neden hala kapatılmıyor?” sorusunu gündeme getirirken, uzmanlar uyarılarda bulundu.

Karar'a konuşan Siber güvenlik uzmanı Ali Keskin ve Pedagoji Derneği Kurucu Üyesi Psikolog Banu Yaşar konuyu şu şekilde değerlendirdi:

ALİ KESKİN: EBEVEYN GÖZETİMİ ŞART 

‘48 Hour Challenge' ve benzeri oyunların zararlı etkilerinden kurtulmak için ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Çocukları oyalamak için internete bağlı cihazların kullanılmasına izin verilmemeli. Çünkü çocuklar, ebeveyn rehberliği olmadan bazen saatlerce çevrimiçi oyun oynayabiliyor veya internette sörf yapabiliyor. Çocuklar, içerikler konusunda bilgilendirmeli, çevrimiçi arkadaşları da gerçek hayattan tanıkları olmalı.

BANU YAŞAR: KÖLE-EFENDİ İLİŞKİSİ VAR

“Sanal tehlikeler, problem görünür hale gelmeden fark edilmiyor. İnternet ortamı sokaktan daha güvenli değil. Çevrimiçi oynanan bazı oyunların olumsuz sonuçları artık görünmeye başlandı. Maruz kalınan negatif uyaran ve yönergelerin zihin tarafından sorgulanmadan kabul ediliyor. Yetişkinlerde bile bu böyleyken, doğruyu yanlıştan ayırma yetisi henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan çocuklarda bu etki daha fazladır. Adeta hipnotik bir sürece giren çocuk oyunun yönlendirmelerine daha açık hale gelmektedir. Bir köle-efendi diyaloğuna dönen bu süreçte çocuk oyunda iyi bir puan almak, aşamaları başarıyla geçmek için yavaş yavaş artırılan ve zorlaştırılan komutlara uymak konusunda daha itaatkar olmaktadır.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.