Sosyal Medya

Coğrafyamız

Suriye'de kaç Filistinli öldü?

Suriye'de yaşayan Filistinli mülteciler, Beşşar Esed rejiminin saldırıları ve ablukaları altında su dahi verilmeyen kamplarda barınmaya çalışıyor. Son olarak 2014 yılında yaşanan açlık ve susuzluk kaynaklı ölümlerle gündeme gelen Yermük bu kamplardan biri...Birleşmiş Milletler verilerine göre, Suriye'de iç savaştan önce 12 büyük kampta 560 bin Filistinli mülteci yaşıyordu. Savaş nedeniyle hayatını kaybeden veya diğer ülkelere sığınanlar nedeniyle bugün Suriye'de yaklaşık 450 bin civarında Filistinli mülteci bulunuyor. Esed rejiminin saldırı, abluka ve baskıları yüzünden Suriye'de yaşayan Filistinliler Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a sığınmaya çalışıyor.

2011'DEN BERİ 3 BİN 607 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

İngiltere merkezli Suriye Filistinlileri için Eylem Grubu'nun (Action Group for Palestinians of Syria) raporuna göre, Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaş boyunca Beşşar Esed rejiminin saldırılarında 462'si kadın, toplam 3 bin 607 Filistinli öldü.

HAPİSHANELERDEKİ FİLİSTİNLİLERİN SAYISI?

105'i kadın, bin 640 Filistinli halen Esed rejimi cezaevlerinde tutuluyor.

YERMÜK KUŞATMA ALTINDA

Filistinlilerin Suriye'de en yoğun bulunduğu Yermük sığınmacı kampı, bin 575 gündür kuşatma altında bulunuyor.

200 KİŞİ ÖLDÜ

Rejimin başkent Şam'daki kampı hedef almaya başladığı aralık 2012'den önce 160 bin Filistinlinin yaşadığı kampta, yaklaşık 200 kişi açlık ve tıbbi yetersizlik nedeniyle hayatını kaybetti.

KAMPLARDA SUSUZLUK VAR

Suriye Filistinlileri için Eylem Grubu'nun raporuna göre, ülkenin güneyindeki Dera kampına bin 133 gündür su verilmiyor. Yermük Kampı da bin 152 gündür susuz bulunuyor.

KAMPA GİRİŞ YASAK

Halep'te Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Handerat köyündeki kamp, geçen sene sonuna doğru artan çatışmaların adreslerindendi.

Rejimin saldırıları nedeniyle kampı terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin bin 648 gündür kampa girişlerine izin verilmiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.