Sosyal Medya

Güncel

'Kosova Katalonya'dan iki kat kötü'

Cumhurbaşkanı Vucic, "Kosova (bağımsızlık ilanı), Katalonya'dan iki kat kötü. Kosova ve Katalonya'yı birbirinden ayıran en önemli özellik Katalonya'da anayasaya aykırı olsa da kendi kaderini tayin etme hakkı doğrultusunda bir referandum yapıldı. Bu durum Kosova'da olmadı" dediSırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic başkent Belgrad'da, Bosna Hersek'teki iki entiteden biri Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Başkanı Milorad Dodik'i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı binasında gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Vucic, Bosna Hersek ile devam eden sınır sorununun yıl sonuna kadar çözüme kavuşacağını belirterek, "Bosna Hersek ve Sırbistan'daki Sırp ve diğer halkların çıkarlarını korumak adına yapıcı hareket ediyoruz." diye konuştu.

Sırp halkının ulusal kimliğini korumak amacıyla deklarasyon hazırlığı içerisinde olduklarını aktaran Vucic, "Deklarasyon taslağının oluşturulması için akademisyen, dilbilimci ve uzmanlardan oluşan bir ekip kuruldu. Deklarasyon, gelecekteki çalışmalarımızda önem oluşturacak bir kanun düzenlemesi. Bu bağlamda, Sırbistan ve RS'deki ekipler çalışmalarına başladı." ifadelerini kullandı.

Vucic, deklarasyonda Sırpça ve Kiril alfabesinin kullanımı, Sırp kültür ve tarihinin okutulması, Sırp gelenek ve coğrafyasının korunması ve kültür mirasına sahip çıkılması konularının ele alınacağını anımsatarak, deklarasyona ilişkin ilk taslağın önümüzdeki ay hazır olacağını söyledi.

Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilanını değerlendiren Vucic, İspanya'nın toprak bütünlüğüne gösterilen iki yüzlü tavırları her Sırp vatandaşının anladığına işaret ederek, "Kosova, Katalonya'dan iki kat kötü. Kosova ve Katalonya'yı birbirinden ayıran en önemli özellik Katalonya'da anayasaya aykırı olsa da kendi kaderini tayin etme hakkı doğrultusunda bir referandum yapıldı. Bu durum Kosova'da olmadı." şeklinde konuştu.

RS Başkanı Dodik ise Sırp kimliğinin korunmasına ilişkin hazırlanan deklarasyondan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, "Önümüzdeki ay deklarasyonun ilk taslağı hazırlanacak. Deklarasyon, tamamlanmasının ardından meclise sunulacak." dedi.

Bosna Hersek'in mevcut karmaşık siyasi yapısı konusunda Vucic'i bilgilendirdiğini dile getiren Dodik, "Bosna Hersek'in Avrupa Birliği (AB) yolunda emin adımlarla devam etmesi için destek talep ediyorum." diye konuştu.

Dodik de Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilanını değerlendirerek, şunları kaydetti:

"İlginç bir olay. Çoğu kişi yaşananlardan sarsıldı ancak ben oldukça huzurluyum. Bazıları Kosova'da olabilir ancak başka yerde olamaz dedi. Aynı olaylar onların kapısına dayandığında ne yapacaklarını bilemediler. Burada bir tutarsızlık var, bir yerde olabilir, ikincisinde olamaz, üçüncüsünde yine olabilir."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.