Sosyal Medya

Güncel

Myanmar liderine büyük şok!

Oxford Üniversitesi, Arakan'daki Müslümanlara yönelik katliamlara göz yuman Myanmar lideri Aung San Suu Çi’nin portresini asılı olduğu salondan kaldırdı.Oxford Üniversitesi St Hugh's College, yeni yarıyılın başlamasına sayılı günler kala Aung San Suu Çii’nin bina girişinde asılı olan portresini depoya kaldırdı. Portrenin yerine Japon sanatçı Yoshihoro Takada’nın üniversiteye bir süre önce hediye ettiği tablo kondu.

Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Çii, 1967 yılında St Hugh'da felsefe, siyaset bilimi ve iktisat eğitimi almış, bir yıl sonra yine burada siyaset bilimi dalında yüksek lisansını tamamlamıştı.

St Hugh's College konuyla ilgili açıklamasında, ay başında yeni bir tablo aldıklarını ve binanın ana girişinde bir süreliğine bu tablonun sergileneceğini duyurdu. "Aung San Suu Çi’nin resmi bu sırada güvenli bir yere taşındı"denirken tablonun kaldırılmasının Arakan'daki krizle bir bağı olup olmadığı belirtilmedi.

Kaldırılan portre Çinli sanatçı Çen Yaning tarafından 1997 yılında yapılmıştı. Aung San Suu Çi'nin eski eşi tarihçi Michael Aris'e ait olan portre Aris'ten üniversiteye miras kalmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.