Sosyal Medya

Güncel

Almanya: Türkiye bize izin verdi

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman parlamentosundaki savunma komitesine yazdığı mektupta Türkiye'nin Konya'daki NATO üssüne yapılacak bir ziyarete izin verdiğini yazdı.Alman parlementerlerin Konya’da bulunan Alman askerlerini ziyaretine NATO bünyesinde izin verildi. Federal Alman Parlementosu savunma komisyonuna bağlı yaklaşık 7 parlementer NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller öncülüğündeki bir heyetle 8 Eylül tarihinde Konya Hava Üssü’nde bulunan Alman askerleri ziyaret edecek.

17-08/08/under-sec_gottemoeller_750x350.jpg

Spiegel Online haber sitesinde yer alan habere göre Alman Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’nin bu ziyarete izin verdiğini açıkladı. Ziyaretle ilgili olarak Almanya Dışişileri Bakanı Sigmar Gabriel Federal Meclis Savunma Komisyonu’nu bilgilendirerek, ziyarete katılacak isimlerin belirlenmesini istedi. 

Federal Almanya SAvunma Bakanı Ursula von der Layen ziyaret izninin önemli bir aşama olduğunu belirterek, "Alman milletvekillerinin ziyaretinin Nato çatısı altında yapılması iyi bir çözüm’’ dedi.  Daha önce İncirlik Üssü’nde bulunan Alman askerlerinin ziyaret edilmesine izin verilmemesi üzerine Almanya bu üsste bulunan askerlerini Ürdün’e çekmişti. Konya Hava Üssü’nde Alman askerleri İşid’e karşı oluşturulan koalisyonda AVACS uçakları ile hizmet veriyor.

Bu karar Almanya parlementosunda da tartışmalara yol açtı. Sol Parti Milletvekili Alexander Neu‚‘’bu kararın tekrar Erdoğan karşısında diz çökmektir’’ dedi.

Federal Meclis Sosyal Demokrat Grupu ise söz konusu ziyaretin ancak istisnai bir çözüm olarak kabul edilebileceğini açıkladı. Yeşiller Partiki Savunma Uzman Angnieszka Brugger ise ziyaret hakkının sınırsız hale getirilmesini talep etti.

Kaynak: Karar

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.