Sosyal Medya

Dünya

Pulitzer Ödüllerinde Putin ve Trump damgası

Pulitzer Ödülleri 101’inci kez sahiplerini buldu. Gazeteciliğin en prestijli ödüllerine, bu yıl ABD Başkanı Trump ve Rusya lideri Putin’le ilgili haberler layık görüldü. Panama Belgeleri’ni sızdıran gazeteciler de ödül aldı.ABD’de en prestijli gazetecilik ödüllerinden biri olarak olarak kabul edilen Puliter Ödülleri, bu yıl 101’inci kez sahiplerini buldu. Ödüle layık görülen haberlerde ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ve geçen yıl ifşa edilen Panama Belgeleri’nin öne çıktığı görüldü.
 
New York Times gazetesi, geçen ekim ayında yapılan ABD Başkanlık seçimlerine, Rusya’nın Donald Trump lehine müdahale ettiği iddialarına ilişkin hazırladığı “Rusya’nın karanlık sanatları” başlıklı yazı dizisiyle ödüle hak kazandı. Gazete ayrıca son dakika haber fotoğrafçılığı kategorisinde de ödül aldı. Washington Post ve Wall Street Journal gazeteleri de ABD Başkanı Donald Trump’a ilişkin haberleri nedeniyle ödüle layık görüldü.
 
Nisan 2016’da Panama’da ‘offshore’ hizmeti sunan Mossack Fonseca adlı hukuk firmasının gizli belgelerini ifşa ederek para aklamadan, vergi kaçakçılığına kadar, aralarında dünya liderlerinin de olduğu tanınmış isimlerin yasadışı faaliyetlerini ortaya çıkaran medya kuruluşları ödüle layık görüldü. Skandalı araştıran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyomu (ICIJ), Kaliforniya merkezli McClatchy ve Miami Herald adlı medya kuruluşları ödülü aldı.
 
Pulitzer Ödülleri arasında en önemlisi olarak yer alan Kamu Hizmeti Ödülü ise New York’ta tahliye düzenlemelerinin yapıldığı bölgelerdeki ayrımcılığı ve tahliyelerin kötüye kullanılmasını ortaya çıkan haberleriyle yerel gazete New York Daily News ve vakıflar aracılığıyla finanse olan ProPublica adlı araştırma grubu layık görüldü. Pulitzer Ödülleri, gazetecilik dalında 14 kategoride veriliyor. Ödüller edebiyat ve müzik kategorileriyle birlikte toplam 21 kategoride veriliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');