Sosyal Medya

Sağlık

Kızılay'a verilen kanlarda HIV virüsü

Geçtiğimiz yıl Kızılay, 70 gönüllü bağışçıda HIV saptadı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, virüsün kanda tespit edilme süresi olan pencere döneminin kısalmasıyla, kanın güvenliğinin önemli oranda arttığını söyledi.



Hürriyet'in haberine göre, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kurumun kullandığı tarama testleriyle HIV’in pencere dönemini 6-8 güne indirdiğini söyledi. Yani virüs alındıktan 6-8 gün sonra kanda saptanabiliyor. Bu süre daha önce 2-3 aydı. Kurum yine kullandığı tarama yöntemleriyle, hepatit B ve C virüslerinin pencere dönemlerini de yarı yarıya düşürdü. 
 
VAKALARI YAKALAMAMIZA OLANAK VERMİYOR
 
Halen ülkedeki bin 200 hastanenin kan tedarikini Kızılay yapıyor. 29 hastane ise geçici kan bankası işletme hakkına sahip. Kınık, bu 29 hastanenin de kan bankalarının kapanacağını belirtti. Kan örneklerine “paranoya düzeyinde” özen gösterdiklerini anlatan Kınık, “Kanları test ederken bir de şahit numune saklıyoruz.
 
Daha sonra sorun olursa, kanda sıkıntı var mı, yok mu bakabilelim diye. Testlerimizin duyarlılığı yüksek olsa da tıp teknolojisi tüm vakaları yakalamamıza olanak vermiyor. Ancak pencere döneminin kısalması kanın güvenliğini önemli oranda artırdı” dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.