Sosyal Medya

Güncel

Batman'da 23 mezar taşına yıkım kararı

Batman'da merkeze bağlı İkiztepe Köyü Mezarlığı'nda bulunan 23 mezar taşının, üzerinde PKK propagandası içeren yazılar bulunduğu gerekçesiyle sökülmesine karar verildi.23 mezarın büyük kısmının PKK ve YPG üyelerine ait olduğu belirtilirken, mezar taşlarından birinin Ankara Gar saldırısında yaşamını yitiren Meryem Bulut’a ait olduğu bildirildi.

Devriye gezen TEM şube görevlileri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet edilen mezarlık taşlarının sökülmesi için Batman Belediyesi'ne yazı ile bilgi verildi.

BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ'NE YAZI YAZDI

Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy da Mezarlıklar Müdürlüğü'ne yazı göndererek, mezar taşlarının sökülmesini istedi. Resmi yazıda şöyle denildi:

"Yapılan kontrollerde müdürlüğünüz yönetiminde bulunan mezarlıklarda suç teşkil edecek şekilde dizayn edilmiş 30.12.2016 tarih ve 2645 sayılı yazımızla bu mezarların kaldırılması istenmiştir. Ancak konusu suç teşkil eden ve bölücü terör örgütünü övücü ifadelere yer verilen mezar taşlarının hala kaldırılmadığı görüldüğünden, söz konusu mezar taşlarının kaldırılarak, en geç 15.02.2017'ye kadar örf ve adetlerimize uygun ve geleneksel mezar taşlarının yerleştirilmesini, aksi takdirde sorumlu personel hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.