Sosyal Medya

Coğrafyamız

Cumhurbaşkanı Hizbullah'a kefil oldu

Lübnan Cumhurbaşkanı Hizbullah'ın silahlarının orduyu tamamladığını ve bunların ülke içinde kullanılmayacağından emin olduğunu söylediLübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesindeki silahlı örgüt Hizbullah'ın silahlarının devletle çelişmediğini ve silahlarını ülke içinde kullanmayacağının "kesinden öte" olduğunu söyledi. 

Mısır ziyareti öncesinde Mısır'ın CBC televizyonuna verdiği mülakatta Avn, "İsrail işgalinde bulunan topraklar olduğu müddetçe, bizler direnişin (Hizbullah) silahlarının bulunmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu silahlar ordunun silahlarını tamamlıyor. Kesinlikle Hizbullah'ın silahları devletle çelişmiyor ve Lübnan savunmasının önemli bir parçasıdır." dedi.

Avn, Hizbullah'ın silahlarını ülke içindeki siyasi çıkarları için suistimal etme ihtimalini değerlendirirken, "Hizbullah'ın silahlarını Lübnan içinde kullanmayacağı kesinden ötedir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in 1982 yılında başkent Beyrut'a kadar uzanan işgali, kademeli olarak ülkenin güneyine doğru çekildi. Hizbullah, 1990 yılında iç savaşı sonlandıran Taif Antlaşması'ndaki "tüm silahlı milis grupların silah bırakması" şartından, ülkenin güneyinde İsrail'e karşı verdiği direniş nedeniyle muaf tutuldu.

İsrail'in 2000 yılında tek taraflı olarak ülkenin güneyinden çekilme kararı, Hizbullah'ın askeri başarısını teyit ederken, gruba Arap ve İslam dünyasında da meşruiyet getirdi.

Ancak Tel Aviv'in, Lübnan-Suriye-İsrail sınırındaki Golan Tepeleri dibindeki sınır bölgesinde Şebaa Çiftlikleri'ni elinde tutma kararı, Hizbullah tarafından "işgalin sonlanmadığı" şeklinde yorumlandı ve silahtan vazgeçmemek için gerekçe olarak kullanıldı.

Ülkenin yakın tarihinde 2008 yılında "7 Mayıs" ve 2011 yılındaki "siyah gömlekliler" diye bilinen iki olayda Hizbullah'a yönelik eleştiriler yöneltilmişti. Hizbullah, iki olayda da silahlarını siyasi çıkarları için kullanmakla eleştirilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.