Sosyal Medya

Dünya

Ağzı bozuk olmasıyla ünlü Filipin Liderinin bu kez hedefinde kilise vardı: Ne yalancısınız!

Tartışma yaratan açıklamalaıyla sıklıkla gündeme gelen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte bu kez ülkedeki uyuşturucu operasyonlarında yaşanan ölümleri eleştiren Katolik Kilisesi'ne yüklendi. Kiliseyi yozlaşmış olmakla suçlayan Duterte "Tamamen yalancısınız" dedi.Ülkede 2 yıl önceki eylemlerde hayatını kaybeden özel harekat görevlilerinin ailelerinin katıldığı etkinlikte konuşan Duterte, uyuşturucu operayonunda yaşanan ölümleri eleştiren Katolik Kilise'sine sert sözlerle yüklendi.

'KATOLİK KİLİSESİ'NE MEYDAN OKUYORUM'

Duterte "Katolik Kilisesi'ne meydan okuyorum. Siz tamamen yalancısınız. Hepiniz kötü kokuyorsunuz ve yozlaşmışsınız" dedi.

Ancak Duterte "Tamamen yalancısınız" derken İngilizcede çok kaba olan 'full of shit' ifadesini tercih etti.

Katolik rahipleri 'günah' işlemekle de suçlayan 71 yaşındaki Duterte kendisinin üniversite öğrencisi iken bir rahip tarafından 'taciz' edildiğini ayrıca kabinesindeki 3 kişinin de rahiplerin tacizine maruz kaldığını öne sürdü.

Duterte bu iddiasının yalan olduğunun kanıtlanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu da söyledi.

'KENDİNİZDEN UTANMIYOR MUSUNUZ?'

Kilisenin Filipinler hükümetinden 'lüks araç' talep ettiğini söyleyen Duterte bunun 'ikiyüzlüce' olduğunu belirterek "Kendinizden utanmıyor musunuz? Bunlar çok pahalı. Birçok insan aç. O… çocukları, pislikler bunu kabul etti" ifadelerini kullandı.

Daha önce '2 karım ve 2 kız arkadaşım var" diyen Duterte, Psikopos Teodoro Bacani'nin de 2 karısı olduğunu iddia ederek "Bacani'yi s.. edin. Onun da benim gibi 2 karısı var" ifadelerini kullandı.

UYUŞTURUCU OPERASYONLARINDA 6 BİN İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Duterte'nin tepkisi Katolik Kilisesi liderlerinin Duterte'nin başlattığı 'uyuşturucu ile savaş' operasyonlarında yaşanan ölümleri eleştirdiği bir dönemde geldi.

Duterte'nin göreve geldiği haziran 2016'dan beri 2250 uyuşturucu şüphelisi polis tarafından, 3710 kişi ise kimliği belirsiz saldırganlarca öldürüldü.

Filipinler nüfusunun yüzde 80'i Katolik dinine mensup.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');