Sosyal Medya

Güncel

AB'de bugün Erdoğan, Putin ve Trump'ın dedikodusunun yapılması bekleniyor

AB'nin bugün yapılacak liderler zirvesinde Erdoğan, Putin ve Trump'ın hakkında konuşmalar yapılması bekleniyorAvrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları, yıl sonu zirvesi için Brüksel'de toplanacak. Gündemde AB-Türkiye sığınmacı mutabakatının uygulanması, güvenlik, AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması, Rusya, Suriye ve Brexit konuları var.

Financial Times'a göre toplantıda olmayacak ama toplantıyı etkileyecek üç lider var: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump. Gazeteye göre AB liderleri, Türkiye de dahil komşularıyla bundan sonra nasıl ilişkiler geliştirmeleri gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

Gazeteye göre, Almanya'nın başını çektiği çoğunluk Ankara ile iletişim kanallarını açık tutmaktan ve Erdoğan'ı daha fazla işbirliğine teşvik etmekten yana. Avusturya'nın öncülük ettiği azınlık ise, daha sert bir mesaj göndermenin zamanının geldiğini ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin başlamadan bittiğini düşünüyor.

Gazete şu ifadelere yer veriyor:

"Türkiye ve Erdoğan konusunda soru şu ki, Blok'un kapısının eşiğindeki, gittikçe otoriterleşen ve uzlaşmaya uzak bir lideri nasıl idare edeceği. Türkiye demokratik norm ve AB ilişkileri bağlamında kurulu çerçeveden uzaklaşırken, Avrupa'ya kitlesel göçü durduran kapı konumunda olması onu kıta için daha da önemli yaptı."

Financial Times, Blok'un Rusya ve ABD'ye yönelik politikaları konusunda da karar vermeye çalıştığını yazıyor:

"Soğuk Savaş'tan beri Avrupa, siyasi müdahale ve Suriyeli göçmenler vasıtasıyla oluşan, sınırlarına ve iç istikrarına yönelik Rus baskısı konusunda bu kadar endişeli hissetmedi. ABD'nin Rus politikasını değiştirmesiyle, Blok'un üzerinde zor anlaştığı, Moskova'ya nasıl cevap verilmesi gerektiğine ilişkin politikası da değişebilir."

Habere göre Blok, NATO-AB ilişkilerinin derinleştirilmesine yönelik konuyu masaya yatırırken, dolaylı yoldan bu soruya da yanıt vermiş olacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.