Sosyal Medya

Güncel

Dağlık Karabağ: Çözümün anahtarı Türkiye'de mi?

Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmalara sahne olan ve kronik bir hale gelen Dağlık Karabağ sorununun çözümü için anahtar Türkiye'de mi?Dağlık Karabağ , Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor. Dönem dönem çatışmaların yoğunlaştığı bölgede daimi bir barış sağlanması uluslararası gündemi işgal etmeye devam ediyor.

KERRY: LİDERLER ÇÖZÜME HAZIR DEĞİL

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçtiğimiz hafta Washington merkezli bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada Dağlık Karabağ meselesine de değindi.

Kerry, Karabağ sorununun çözümüne dair umut vaat eden açıklamalarda  bulunmadı.

Bakan Kerry "Modern dünyada Ermenistan - Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması gibi bazı dondurulmuş çatışmalar var ki, onların çözüm yolu görünmüyor, çünkü liderler buna hazır değiller" dedi.

AZERBAYCAN: KERRY'NİN AÇIKLAMALARI ŞAŞIRTICI VE ÜZÜCÜ

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Novruz Memmedov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili "liderler çözüme hazır değil" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Kerry'nin açıklamasının şaşırtıcı ve üzücü olduğunu söyleyen Memmedov ""Diyelim ki tarihi Azerbaycan toprağı Karabağ'la ilgili bazı anlaşmazlıklar var. Peki Karabağ etrafındaki 7 ilin durumu nasıl olacak? İlk önce bu 7 il boşaltılmalıdır. Bunun için başlıca görev başta ABD olmakla üç eşbaşkan (AGİT Minsk Grubu) ülkeye düşüyor. En azından bu 7 ilin işgalden kurtarılması için bir tavır sergileseydiler de sonra konuşaydılar. Maalesef tüm bunlar yapılmadı ve Azerbaycan tarafı bu açıklamaları kabul etmiyor" dedi.

LAVROV: TÜRKİYE, ÇÖZÜMDE OLUMLU BİR ROL ÜSTLENEBİLİR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, basın mensuplarına bugün yaptığı açıklamada Dağlık Karabağ sorunun çözümünde Türkiye'nin olumlu bir rol üstlenebileceğini söyledi.

Lavrov  açıklamasında Türkiye-Ermenistan ilişkilerine gönderme yaparak "Türkiye Dağlık Karabağ sorununun çözülmesinde olumlu bir rol üstlenebilir. Eğer Türkiye ve Ermenistan, Karabağ çatışmasına referans vermeden aralarındaki anlaşmaları yeniden uygulamaya koyarlarsa bundan memnun oluruz. Ancak  diğer taraftan Karabağ meselesinin çözüm sürecinin, Türkiye-Ermenistan normalleşmesi için çok kritik olduğunu hissediyoruz" dedi.

kaynak: timeturk.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.