Sosyal Medya

Sağlık

Ağır sırt çantaları hangi hastalıklara yol açar?

Bilinçsiz kullanılan sırt çantalarının çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor.Medicana Çamlıca Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bülent Neymen ağır okul çantalarının birtakım fiziksel bozukluklara neden olduğunu söyledi.

Çantanın ağırlığının çocuğun ağırlığının %10'unu geçmemesine özen gösterin. Örneğin 40 kg'lık bir çocuk için maksimum ağırlık 4 kg olmalıdır.

 

Ağır sırt çantaları çocuklarda ne gibi rahatsızlık/hastalıklara yol açar?

Okul çantaları giderek artan sıklıkta çocuklarımızda bel ve sırt sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle omurga gelişiminin oluştuğu 8-18 yaş arasında giderek daha sık sırt çantası kullanımı çocuklarda artan sıklıkta bel-sırt ve omuz ağrıları, bel ve sırtta eğrilikler ve hatta akciğer üzerine kısıtlayıcı etki ile solunum kapasitesi üzerine de kısıtlayıcı etkiler yapabilmektedir.

Ülkemizde özellikle dolap bulundurmayan okullarımızın yaygın olması çocuklarımızı ağır sırt çantaları taşımaya mahkum etmektedir.

 

Neler Yapılmalıdır?

1- Olabildiğince hafif sırt çantaları seçilmelidir. O nedenle boş ağırlığını mutlaka alırken gözönünde bulundurun. Her türlü aksesuarın çanta ağırlığını arttıracak etki yarattacağını unutmayın.

2- Bel hizasının 5 santim yukarısına kadar gelen çantaları tercih edin. Daha aşağı inmesi bele fazla ağırlık yaratabilir.

3- Pedler ile desteklenen bel ve omuz kısmı, bu bölgelere binen yükü azaltacaktır.

4- Yaşı nispeten daha büyük çocuklarda ekstra bel kemeri bele binen ağırlığı azaltmada faydalı olabilir.

5- Tekerlekli tipler düz zeminlerde çekerek taşımaya da yardımcı olacağı için çocuğun yükünü azaltmada faydalı olabilir.

Kullanım sırasında ise şu hususlara özellikle dikkat etmek gerekir.

Çantanın düzgün takıldığına emin olun. Asla tek taraflı kullanmasına izin vermeyin. Çok gevşek yada sıkı bağlara dikkat edin.

Ağırlıkların çanta içinde dengeli dağıtılmasını sağlayın. Arka ve orta gözler daha ağır objeler için seçilmelidir.

Çantayı yerden kaldırırken dizleri eğerek ve mutlaka 2 el ile kavrayarak kaldırmalıdır.
Aile bireyi olarak en azından haftada bir gün çantanın tamamen boşaltılıp içinde gereksiz taşınan şeylerin çıkarılmasını sağlayın ve yine haftada en az bir kez çocuğunuzun çantayı nasıl taşıması gerektiğini yeniden gösterin.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.