Sosyal Medya

Güncel

9 FETÖ'cünün 'plan semineri'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Tümg. Mehmet Dişli ve 8 kişilik ekibinin, ‘ordunun dönüşümü’ diye darbe stratejisine çalıştıkları ortaya çıktı.15 Temmuz darbe girişimine dair gün geçtikçe yeni bilgilere ulaşılıyor. Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanlığı’nın ‘darbe planının merkezi’ olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Dairenin başındaki Tümg. Mehmet Dişli ve 8 kişilik ekibinin, ‘ordunun dönüşümü’ diye darbe stratejisine çalıştıkları ortaya çıktı.

9’AR KİŞİLİK İKİ FARKLI LİSTE OLUŞTURULDU

Ankara Başsavcılığı’nın FETÖ’cü darbe girişimi soruşturmasında önemli bilgilere erişildi. Soruşturma dosyasına iki ayrı liste girdi. 9’ar kişiden oluşan listelerde darbe girişiminin yaşanmasında etkin rol oynayan kişilere dikkat çekildi.  İlk liste, darbenin beyin takımında yer alan ve TSK’dan ihraç edilip tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin başında bulunduğu Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı’nda görev alanlardan oluşuyor.

TÜMGENERAL DİŞLİ İÇİN KURULDU ANCAK…

Tümgeneral Mehmet Dişli, Hu Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olduğu 2015 YAŞ’ında tümgeneralliğe terfi edip Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı olmuştu.  Bu daire Dişli için özel kuruldu, ordunun dönüşüm stratejisini hazırlamakla görevlendirildi. Ancak savcılık Dişli ve ekibinin, ‘dönüşüm’ adı altında darbenin stratejisine çalıştığına dair bilgilere ulaştı. Genelkurmay Başkanı Akar’ı darbe bildirisini imzalaması için ikna etmeye çalıştığı ortaya çıkan Dişli ifadesinde,“4 yıldır Proje Değişim Dönüşüm Dairesi’nde çalışıyorum. Bugün de (19 Temmuz) bu planı Cumhurbaşkanı’mıza arz edecektim. Benim FETÖ ile bağlantım yoktur” demişti.

İKİNCİ LİSTEDE DE İHANET ÇEMBERİ

İkinci listede, o gece Karargâh’ta rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in 9 kişilik yakın çalışma ekibi yer alıyor. Savcılık, ekibin tümünün FETÖ’cü olduğu ve darbede aktif görev aldıkları tespitine ulaştı.

Kaynak: Habertürk

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.