Sosyal Medya

Dünya

ABD Kobani'deki askeri üssü tamamladı

ABD'nin, Suriye'de Kobani şehrinin güneyinden 35 km uzaklıkta birkaç ay önce yapımına başladığı askeri üssü tamamladığı belirtiliyorABD'nin birkaç ay önce Halep'in kuzey kırsalındaki Kobani şehrine yakın bir yerde askeri üs kurmaya başladığını ve üssün tamamladığını duyuruldu. Arapça yayın yapan Al Jazeera'nin haberine göre içerisinde havalanının da bulunduğu üssün Menbiç savaşlarına katılan ABD öncülüğündeki koalisyonun uçaklarına lojistik destek vermekte kullanılması bekleniyor.

Askeri yetkililer ayrıca, ABD'nin Haseki şehrinin kuzeyindeki Ramelan havaalanını IŞİD hedeflerine karşı düzenlenen operasyonlarda hava üssü olarak kullanmaya başladığı bildirildi. Sözkonusu üslerin İncirlik üssünde bulunan F-16 ve F10 tipi savaş jetleri ile ABD'nin C17 ve C130 tipi lojistik uçaklarına uygun bir iniş alanı olarak dizeyn edildiği belirtiliyor.

ABD'nin bu üslerin hizmete açıldığını açıklamasıyla Türkiye'ye 'İncirlik üssünden başka alternatiflerimiz var' diye mesaj vermek istediği belirtilirken, bazı gözlemciler bu üslerin hizmete girmesinin IŞİD'in Suriye'deki Rakka savaşına hazırlanmak çerçevesinde hizmete girdiğini söyledi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.