Sosyal Medya

Dünya

The WSJ: ABD istihbaratına göre 'darbe meşru'

ABD'nin istihbarat servisleri Türkiye'deki darbenin meşru olduğunu düşünüyor. Bu iddia ABD'de yayın yapan Wall Street Journal gazetesine ait.Türkiye'de başarısız darbe girişimi dünyanın ana gündemini meşgul ediyor. Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir analize göre, ABD'li istihbarat yetkilileri, Türkiye'de yaşanan darbenin girişiminin meşru olduğunu düşünüyor.

Wall Street Journal'dan Carol Lee imzalı çıkan haber analizde, ABD istihbaratı ülkede siyahi ayaklanmalar yüzünden darbenin gelişini sezemedi. Türkiye'de akşam saatlerindeki darbe girişiminin ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi acil bir toplantı gerçekleştirdi. Lee'ye göre, ABD istihbaratı öncelikle darbenin teröre karşı bir operasyon olduğunu düşündü ve sessiz kalarak, darbeye destek verdi. Lee, ABD istihbaratının bu zanna nasıl ulaştığını ise açıklamadı

BAKAN SOYLU, AÇIKÇA SUÇLAMIŞTI

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, ABD istihbaratını, Türkiye'deki askeri darbede Gülen cemaatine destek vermekle suçlamıştı. Bakan Soylu, TRT'nin askerden temizlenmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Darbenin arkasında Amerika Birleşik Devletleri var. Oradan yayınlanan birkaç dergi, bir kaç aydır faaliyette bulunuyordu. ABD bize Gülen’i vermek zorundadır” ifadesini kullanmıştı.

KERRY'DEN TEPKİ

ABD, Türkiye'deki bazı hükümet yetkililerinin darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğu yönündeki açıklamalarına tepki göstermişti. Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu tür açıklama ve imaların Türk-ABD ilişkilerini zedeleyeceğini belirttiği aktarılmıştı.

Türkiye'de bazı yetkililer darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu belirten veya ima eden açıklamaları devam ediyor...

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.