Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mısır'da ada protestocularına hapis cezası

Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adaları davasında 7 kişiye 8’er yıl hapis ve para cezası verildiMısır ve Suudi Arabistan arasında 8 Nisan'da imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı protesto eden eylemcilerden 7'si, 8'er yıl hapis ile para cezasına çarptırıldı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuzey Giza Ceza Mahkemesi, “Tiran ve Sanafir adalarının Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesine karşı izinsiz gösteri düzenlemek, söylenti ile yalan haber yaymak ve bu işlerde dini istismar etmek” suçundan 7 göstericiyi 8’er yıl hapis ve 500’er cuneyh (yaklaşık 50 dolar) para cezasına çarptırdı.

Mısır, Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Kahire ziyareti sırasında imzalanan Yeni Deniz Sınırı Antlaşması ile Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Antlaşma, Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekmiş, Mısır hükümeti, adaların Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

Başta başkent Kahire olmak üzere Mısır'ın birçok kenti, 25 Nisan'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilere sahne olmuş, bu gösteriler sırasında çok sayıda kişi polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');