Sosyal Medya

Dünya

Obama: Esed korkunç bir diktatör

ABD Başkanı Obama, Suriye sorununun çözülmesi için Devlet Başkanı Beşşar Esed’in gitmesi gerektiğine dair tavırlarında bir değişiklik olmadığını söyledi. Obama, "Esed berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör" dedi.Obama, CBS televizyonundan Charlie Rose’a verdiği mülakatta Suriye krizine ilişkin soruları da yanıtladı. ABD ve Rusya’nın Suriye’deki iç savaşı durdurmada işbirliği içinde olmamalarının bu ülkedeki durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesini hatırlattı. Obama, şunları söyledi:

“Onunla telefon görüşmem, Suriye’nin daha hızlı bir şekilde yıprandığını göreceğimizi belirtmek içindi. Eğer ABD ve Rusya bunu (çatışmaların sonlandırılması anlaşması) korumak için birbiriyle uyumlu hareket etmezse ve siyasi dönüşümü ilerletmezse, o zaman bundan üç, dört hafta önceki bulunduğumuz pozisyona dönebiliriz. Bu hiçbirimizin çıkarlarına yaramıyor.”

Sorunun çözümünde ABD ile Rusya arasındaki en çekişmeli konunun Beşşar Esed'in geleceği olduğuna işaret eden Obama, "Onlar (Rusya) Suriye devletinin yapısını korumaya kendilerini adamış durumdalar ki teoride biz de buna karşı çıkmıyoruz ancak sürekli olarak, altı yıl boyunca karşı karşıya geldiğimiz şey ise onun (Putin), Esed’in gidişini tek taraf olarak destekleyememesi. Bu Esed’in ve Suriyelilerin vereceği bir karar." diye konuştu.

Obama, Suriye’nin bu hale gelmesinde Esed’in sorumlu olduğunu belirterek, "Esed berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor.” dedi.

'ABD dünyanın tek süper gücü'

Obama, Charlie Rose'un "Obama Doktrini nedir?" sorusuna ise, "Ben dış politikamızı kalıplara sokmaktan uzak duruyorum. ABD, dünyanın tek süper gücü. Ama bu, kriz olan her yere asker göndermemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Üsame Bin Ladin öldü, IŞİD alan kaybediyor" yanıtını verdi. 

Kaynak: AA, CBS

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.