Sosyal Medya

Dünya

Rusya'dan Dağlık Karabağ çıkışı

Rus yetkili Dağlık Karabağ sorununun uluslararası hukuka dayalı olarak çözülmesini ve Moskova'nın gündeminden düşmesini istediklerini söylediRusya Dışişleri Bakanlığı'ndan "Dağlık Karabağ sorunu uluslararası hukuka dayalı çözülmeli" açıklaması yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Rusya’nın Ermenistan ve Azerbaycan gibi Dağlık Karabağ sorununu çözmek isteğinde olduğunu söyledi. Zaharov, Moskova'nın bu sorunun gündeminden düşmesini ve çatışmaların uluslararası hukuk temelinde çözülmesini istediğini açıkladı.

Zaharova, "Bizim amacımızın samimi olduğu ispatlanmıştır. Biz Minsk grubunun başka eş başkanları gibi değiliz. Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafları ile ortak çalışarak bu çok zor durumu çözmek istiyor” dedi.

Güney Kafkaslardaki iki ülke arasındaki çatışmalar 1988 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan'a karşı toprak iddiaları üzerine başlamıştı. 1994 yılında Mayıs ayında taraflar ateşkes konusunda uzlaşmıştı. 

Dağlık Karabağ ve çevredeki yedi ilçe dahil Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan silahlı kuvvetlerinin işgali altında bulunuyor. Halen AGİT Minsk Grubu ve onun eş başkanları Rusya, Fransa ve ABD himayesinde barış görüşmeleri devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi'nin Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin özgürleştirilmesi konusundaki dört kararı Ermenistan tarafından uygulanmıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.