Sosyal Medya

Güncel

Ortaylı: Mülteciler, Avrupa'yı değiştirecek!

Sığınmacı krizinin Avrupa’yı değiştireceğinin altını çizen Ortaylı, “Çok yakın bir gelecekte 2.5 milyon mültecinin içinde hiç değilse 25 çocuk çıkacak. Bu gençler, Türkçe, Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce bilen adamlar olacak. Siz bu beş dil bilen insanlarla nasıl rekabet edeceksiniz?” dedi.Avrupa liderlerini eleştiren Prof. Ortaylı, "18’inci, 19’uncu asırdaki devlet adamı, bürokrat portresine baktığı zaman benim gibi tarihçiler şöyle düşünür: Merkel, Hollande gibileri, eski Almanya’da, Fransa’da devlet adamlarının kulübünde sekreterlik bile yapamazlardı. Basit bir sekreterya hizmetinde memur bile olamazlardı" diye konuştu.

MÜLTECİLER AVRUPA’YI DEĞİŞTİRECEK

Çınar Oskay’ın sorularını yanıtlayan Ortaylı, Türkiye-AB arasında sığınmacılar konusunda yürütülen görüşmelerle ilgili olarak da, “Tutmayacak, çok açık. Sen üç milyar dolar ödeyerek bir-iki yılda bir memlekette göç denilen olayı nasıl durduracaksın? O suyu tutmaya yetmiyor, görülüyor bu” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı krizinin Avrupa’yı değiştireceğinin altını çizen Ortaylı, “Çok yakın bir gelecekte 2.5 milyon mültecinin içinde hiç değilse 25 çocuk çıkacak. Bu gençler, Türkçe, Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce bilen adamlar olacak. Siz bu beş dil bilen insanlarla nasıl rekabet edeceksiniz?” diye konuştu.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Ortaylı, Rusya ile çatışmanın tarihsel olup olmadığı yönündeki soruya “Evet, gelişmemizin, tarihteki nefes almamızın önünü kesen bir kuvvettir. Rusya’nın da önünü kesen kuvvetlerden biri biziz. İkisinin rasyonel ve üretken bir hayat tarzı yakınlaşması söz konusuydu. Son olaylarla suya düştü. Düzelmesi gerekiyor.” yanıtını verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');