Sosyal Medya

Güncel

Muallim: Esed kırmızı çizgimiz

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Suriye'nin kırmızı çizgisi olduğunu ve Esed'in durumunu tartışmak isteyen hiç kimseyle görüşmeyeceklerini açıkladı. Muhalifler, Muallim'in açıklamasına tepki gösterdi; rejimi barış görüşmelerini başlamadan bitirmekle suçladı.Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Suriye rejiminin kırmızı çizgisi olduğunu ve Esed'in durumunu tartışmak isteyen hiçbir tarafla görüşmeyeceklerini açıkladı. Muallim, "Başkanlığın durumu hakkında konuşan hiç kimseyle görüşmeyeceğiz. Beşar bir kırmızı çizgidir, Suriye halkının varlığıdır" dedi.

Muallim, "Bu konuyu görüşmeyi düşünen varsa, görüşmelere gelmemeliler. Bu sanrılardan kurtulmalılar" diye de ekledi.

Muallim rejimin Cenevre'deki görüşmelere katılacağını da ilân etti. Suriyeli bakan rejim heyetinin Pazar günü Cenevre'ye gideceğini ancak görüşmeler için 24 saatten fazla beklemeyeceklerini açıkladı.

"Görüşmeleri başlamadan bitiriyor"

Suriyeli muhaliflerden Muallim'in açıklamasına tepki geldi. Yüksek Müzakere Konseyi üyelerinden Munzir Mahus, El Arabiye El Hadas televizyonuna yaptığı açıklamada Suriye rejimini barış görüşmelerini başlamadan bitirmekle suçladı. Mahus, "Muallim bu açıklama ile Cenevre'nin tabutuna çivileri çakmaktadır. Bu açık... Cenevre'yi başlamadan bitiriyor" dedi. 

Suriyeli muhalifler Cuma günü Cenevre görüşmelerine 14 Mart Pazartesi günü katılacaklarını açıklamıştı. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');