Sosyal Medya

Güncel

Hüda Par: Cafer Gizli'nin ölümünden devlet sorumludur

Cafer Gizli’nin cenazesi töreninde konuşan Hüdapar Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, olayın sorumlusunun devlet olduğunu söyledi.Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organizasyonuyla Diyarbakır’dan Mersin’in Silifke ilçesine götürülen bir grup öğrencinin içerisinde bulunan ve çıkan tartışmada öldürülen 16 yaşındaki Cafer Gizli’nin cenazesi tekbirlerle defnedilirken, cenaze töreninde konuşan Hüdapar Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, olayın sorumlusunun devlet olduğunu söyledi.

 

Cafer Gizili'nin cenaze töreninde konuşma yapan Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, devletin kontrolünde olan bir yerde saldırının gerçekleştiğine dikkat çekerek, bir hafta öncesi tehdidin ve tahrikin olduğu yerde, buna rağmen devlet tedbirini almıyorsa sorumlusunun devlet olduğunu söyledi.

 

Cafer Gizili'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili basına konuşan Turgut, olayın öğle saatleri civarında yaşandığını ama ailesine 5 saat sonra haber verildiğini söyledi.

 

Devletin sorumluluğunu örtbas etmek için Diyarbakırlı öğrenciler ile Hakkârili öğrenciler arasında sanki düşmanlık ve arazi kavgası varmış gibi lanse etmeye çalıştığını söyleyen Turgut,  “Devlet bu olayı sanki ideolojik bir kavga değilmiş,   terör olayı değilmiş,  adli bir olay varmış gibi lanse etmeye çalışıyor. Oysa kamera görüntüleri var.  15 - 20 gencin şehidimizin üzerine saldırması ve sonrasında şehit olduğu görüntüleri vardır.”  şeklinde konuştu.

 

Cafer'in yemekhane salonunda bıçaklı ve sopalı saldırı sonucu şehit edildiğini belirten Turgut, “Gençlik ve Spor Bakanlığının sözde Cizre'de,  Silopi'de, ve Hakkari'de eğitim-öğretimi   aksayan öğrencileri rehabilite etme amacıyla Mersin'in Silifke ilçesinde program düzenlemiştir. Bununla beraber düzenlenen programda PKK düşüncesine mensup öğreticilerin bulunması ilginçtir. Özellikle Hakkâri'den giden ve aralarında YDGH militanlarında bulunduğu öğrenciler bir hafta öncesi Cafer kardeşimizi tehdit etmişler.” ifadelerini kullandı

 

Cafer'in hunharca bir şekilde katledildiğini ifade eden Turgut, “Sözde devletin himayesinde bulunan bir yerde 15 - 20 vahşi azgın bir şekilde bıçaklarla ve sopalarla bir insanı katlediyorsa ve bunun güvenliği alınmıyorsa, birinci derecede Aile Ve Sosyal Bakanlığı, ikinci derecede örgüt ve onun siyasi uzantısı sorumludur.”  şeklinde konuştu.

 

Kaynak : İLKHA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.