Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mübarek'in hakim karşısında keyif kahvesi

Mısır devriminin 5'inci yıl dönümünde yargılanması devam eden devrik diktatör, Hüsnü Mübarek, mahkeme sırasında hakim karşısında kahvesini yudumlarken görüntülendi.Bugün Mısır'daki devrimin yıl dönümü. 25 Ocak 2011'de Arap Baharı sürecinde, 30 yıllık Mübarek diktatörlüğüne son verilmişti.

Hüsnü Mübarek 5 yıldır cezaevinde. Hakkında bir çok dava var. O davalardan birinin duruşmasına demir kafesin içerisinde çıkarılan Hüsnü Mübarek, hakim karşısında kahvesini yudumlarken görüntülendi.

Gözünde güneş gözlüğü, elinde fincanla görülen Mübarek, hakkındaki suçlamaları, kahvesini içerek, dinledi.

 

 Hüsnü Mübarek döneminin kapandığı halk devriminin üzerinden 5 yıl geçti. Ancak devrim fazla uzun sürmedi. Mısır'da asker, 3 Temmuz 2013'teki müdahaleyle devrimi kanlı bir darbeye çevirdi.

Şu an Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile birlikte binlerce kişi cezaevlerinde idamla yargılanıyor.

Ülkeyi darbe yaparken binlerce kişiyi katleden Sisi yönetiyor. Mısır'da çok ciddi bir ekonomik kriz var. Bununla birlikte Müslüman Kardeşlere yönelik sert uygulamalar devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Rabia selamı bile resmen yasaklandı. Rabia selamı ya da işareti kullananlara yaklaşık 3 bin Dolar para cezası veriliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');