Sosyal Medya

Güncel

Irak Başbakanı'ndan Türkiye'ye mesaj

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, "Türkiye komşumuzdur ne biz ondan uzaklaşabiliriz ne de kendisi bizden uzaklaşabilir" dedi.Haydar el-İbadiIrak Polisi'nin 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Bağdat'ta  düzenlenen törende yaptığı konuşmada,"Türkiye ile düşman olmak istemiyoruz. Irak  topraklarındaki Türk güçlerin bulunmasına izin vermeyiz. Türkiye, komşumuzdur ne  biz ondan uzaklaşabiliriz ne de kendisi bizden uzaklaşabilir. Türkiye'nin askeri varlığı Irak'ın egemenliğinin ihlalidir. Biz IŞİD ile mücadeleye muktediriz. Eğer bir ülkenin yardımına ihtiyaç duyarsak da talebe bulunuruz" ifadelerini kullandı.
 
SUUDİ ARABİSTAN'A TEPKİ

İbadi, "Bölgede yaşanan kızışmadan dolayı üzüntü duyuyoruz ve bu  kimsenin çıkarına değil. Irak, kimseyle çatışmaya girmek istemiyor. Irak'ın Suudi Arabistanlı din adamının idamına itiraz etme hakkı vardır" ifadelerine yer verdi.
 
Irak'ta Iraklılar dışında IŞİD ile karada savaşacak hiçbir yabancı gücün bulunmadığını öne süren İbadi, uluslararası koalisyon güçlerine ait tüm  eğitmen ve müsteşarların Irak'a vize ile giriş yaptığına işaret etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.