Sosyal Medya

Dünya

Rus milletvekilinden Putin’e zor soru

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Milletvekili Vyaçeslav Tetekin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e son derece ilginç bir mektupla “Su-24 felaketinde kim suçlu: Sadece Türkiye mi” sorusunu yöneltti. Böylece, Rusya parlamentosunda Savunma Komitesi üyeliği görevini de yürüten Komünist Partili Tetekin, olayın provokasyon unsuru içerdiğini gündeme getirdi.İşte Rus milletvekilinin Putin’e yönelttiği birbirinden ilginç sorularla dolu o mektup:  

“Ortadoğu’daki stratejik müttefikimiz Suriye’ye yardım edilmesini koşulsuz onaylıyorum. Türkiye’nin 24 Kasım günü Su-24 bombardıman uçağımızı F-16’dan ateş açarak düşürdüğü için cezalandırılması gerektiğine de hemfikirim. Ancak bu hadisede birçok soru işareti ve çıkarılması gereken derslerin bulunduğunu da düşünüyorum. Bu olayın yaşanmaması için yeterince önlem alındı mı? 

SORUMLULUĞU SADECE TÜRKİYE'YE YÜKLEMEK HATA
Bunu neden soruyorum? Tüm sorumluluğu sadece Türk tarafına yüklemek hata olur. Neden mi? Çünkü Rusya Suriye’deki operasyonlara başladığı günden itibaren Türkiye olumsuz tavır sergilemişti. Bizim uçaklarımızın vazifelerini yerine getirmesine engel olmaya hazır oldukları çok iyi biliniyordu. Türkiye’nin elinde gerekli modern silahların bulunduğu da gayet iyi biliniyordu. Durum tüm açıklığı ile bilindiği halde bombardıman uçağımız niçin gerekli önlemler alınmadan Türkiye sınır bölgesine gönderildi. Suriye’de operasyonları yöneten hangi komutan bombardıman uçağını savunmasız bölgeye gönderdi? Yanına neden avcı uçağı Su-30 vermedi? Üstelik Lazkiye’deki hava üssünde avcı uçakları mevcut iken. 


Tetekin'in mektubu Rusya Komünist Partisi'nin internet sitesinde yayınladı.

TÜRKİYE'NİN KENDİNE GÖRE GEREKÇELERİ VAR

Türkiye’nin kendine göre bizim bombardıman uçağımıza karşı koymak için gerekçeleri var. Bunu da kabul etmek gerek. Netice itibarıyla bizim uçağımızın vurulması öyle veya böyle bu şartlarda kaçınılmaz hale gelmişti. Bugün olmasa yarın olacaktı. Burada yine bir dizi soru işareti akla geliyor. Biz neden sınır bölgesindeki Türkiye hava sahasını gerektiği biçimde kontrol altına almadık? İki F-16 avcı uçağının uzun süre bölgede tur attığını neden görmezlikten geldik. Sonuç itibarıyla dolaylı yoldan da olsa NATO ile Suriye cephesinde ilk muharebeden iki hava aracımızı kaybederek çıkmış olduk. Su-24 uçağı ve Mi-8 helikopterini kaybettik. 

SU-24 TRAJEDİSİNE İHMALKÂRLIKLAR YOL AÇTI
Sanki 2008 Gürcistan harekâtından hiçbir ders alınmamış gibime geliyor. O 5 günlük savaşta da hava savunması cılız Gürcistan, yedi savaş uçağımızla bir Tu-22 stratejik bombardıman uçağımızı düşürmüştü. Sonra Suriye’de düşen uçağın pilotunu aramaya çıkan kurtarma ekibinin Afganistan’dan hiçbir ders almamış gibi davranması hayret edici. Sonuç olarak bahsettiğim tüm bu ihmalkârlıklar, Su-24 trajedisinin yaşanmasına yol açmıştır. Rusya ile Türkiye arasında büyük bir krizin patlak vermesine neden olmuştur. Sizden ricam Rusya Hava ve Uzay Birlikleri’ne sıraladığım açılardan bakarak çalışma biçimi hakkında görüş belirtmenizdir. İleride benzer durumla karşılaşmamak için önlem alınmasını talep ediyorum.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.