Sosyal Medya

Coğrafyamız

"Mısır Hapishanelerinde Ölüm Vakaları 330'u Aştı"

İnsan Hakları Takip Örgütü İcra Müdürü Eşref, "Askeri darbenin ardından hapishanelerde yaşanan ölüm vakaları 330'u aştı" dedi.Mısır'daki askeri darbenin ardından hapishanede hayatını kaybedenlerin sayısının 330'u aştığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan İnsan Hakları Takip Örgütü (Human Rights Monitor HRM) İcra Müdürü Selma Eşref, "Askeri darbenin ardından hapishanelerde yaşanan ölüm vakaları 330'u aştı. Bunların 10'u ise ekim ayında gerçekleşti. Ölüm vakalarında ciddi bir artış var ve hepsini tespit etmemiz mümkün değil" dedi.

Konuya ilişkin tespit edilen bazı bilgileri paylaşan Eşref, "Ölümlerin çoğu işkence, tıbbi ihmal veya doğrudan hayata kast şeklinde vuku buldu. Bu kişilerin çoğu siyasi mahkumdu" diye konuştu.

Siyasi mahkumlara sistematik işkence

Eşref, "Siyasi mahkumlara hayatları sonlanana kadar sistematik işkence yapılıyor. Elektrik verme, kollardan asılma, yemekten mahrum bırakma, dil ve bazı hayati organları kesme, hücre cezası gibi  bazı işkence yöntemleriyle hayatını kaybetmiş vakalar tespit ettik" ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.