Sosyal Medya

Eğitim

Güneydoğu'daki üniversitelere ilgi azaldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son zamanlarda yaşanan terör olayları, Çözüm Süreci ile sağlanan güven ortamında yoğun talep gören bölge üniversitelerine ilgiyi azalttıÇözüm Süreci ile kısmen de olsa huzurun hakim olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son dönemde artan terör saldırıları, bölgedeki üniversitelere ilgiyi azalttı. Yaklaşık 2,5 yıl boyunca bölgede barış rüzgarlarının esmesine katkı sunan Çözüm Süreci, bölgedeki üniversitelerde her kentten gençlerin buluşmasına da imkan tanıdı.

Ailelerin çocuklarını 2014-2015 öğretim yılı sonuna kadar gönül rahatlığıyla gönderdiği, öğrencilerin de güvenlik endişesi duymadan eğitim için geldiği bölge illerinde terör örgütü PKK'nın temmuzdan itibaren gerçekleştirdiği saldırılar hem aileler hem de öğrencilerde kaygıya neden oldu.

Artan terör olayları nedeniyle öğrencilerin hayatından endişe duyan çok sayıda aile, çocuklarını bölgedeki üniversitelere göndermekten vazgeçti.

SAĞDUYU VURGUSU

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, bölgede yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Olayların bir an önce son bulmasını ve yaşamın normale dönmesini istediklerine işaret eden Erman, bu tür olayların tüm sektörlerin yanı sıra eğitimi de olumsuz etkilediğini anlattı.

Erman, üniversitelerin hassas kurumlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Çünkü Türkiye'nin tüm bölgelerinden olduğu gibi yurt dışından da öğrenciler bölge üniversitelerini tercih edebiliyor. Bu bakımdan sağduyu içerisinde vatandaşlarımızın kenetlenmesi ve etnik kökene dayanmaksızın, millet olmanın bilinciyle hassasiyet gösterilmesi en büyük temennimizdir."

"OLAYLAR ÜNİVERSİTELERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Durmuş da yaşanan olayların üniversitelere kayıtları da etkilediğini söyledi.

"Aileler çocuklarını göndermeye çekiniyor, tedirginler. Olaylar yaşanmasaydı Batman Üniversitesi bir mühendislik üssü haline gelecekti" diyen Durmuş, olaylar nedeniyle istenilen ve hedeflenen gelişmelerin sağlanamadığını vurguladı.

Durmuş, en büyük arzularının huzur ortamının devam etmesi ve ailelerin gönül rahatlığıyla bölge üniversitelerine çocuklarını göndermeleri olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Durmuş, "Üniversitemiz yerel bir üniversite olma havasından kurtulsaydı da bir Türkiye üniversitesi olsaydı keşke ama üniversitelerin gelişmesini olaylar son derece olumsuz etkiliyor. Hedefimiz Türkiye'nin her kesiminden öğrenciyi bölgemizde, üniversitemizde buluşturarak güzel bir kardeşlik ortamını sergilemek" şeklinde konuştu.

ESNAF DA ETKİLENDİ

Kentte kafe işletmeciliği yapan Fevzi Bulundur ise müşterilerini ağırlıkla öğrencilerin oluşturduğunu dile getirerek, bölgedeki olayların dolaylı olarak kendilerini de etkilediğini söyledi.

"Kafemizde 18 kişi istihdam ediyoruz. Öğrenciler kente gelecek ki biz de hizmet verip kazanalım. Ancak olaylar kazancımızı çok etkiledi. Öğrenci sayısı düştükçe bizim de kazancımız düşüyor" değerlendirmesinde bulunan Bulundur, olayların sona ermesini istediklerini aktardı.

ÖĞRENCİLER GİTMEK İSTEMİYOR

Çözüm Süreci sayesinde öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih ettiği Şırnak'ta da bu yıl yaşanan olaylardan duyulan kaygının tercihleri olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Şırnak Üniversitesi öğrencilerinden Selman Akman da bölgede meydana gelen olaylar nedeniyle insanların büyük korku yaşadığına işaret etti.

"Bazı arkadaşlarımız kayıtlarını dondurdu. Bazıları gelmekten vazgeçti. Olaylar nedeniyle öğrenciler buraya gelmek istemiyor" görüşünü paylaşan Akman, çoğu arkadaşının can güvenliğinden endişe duyarak kentten ayrıldığını kaydetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.