Sosyal Medya

Güncel

Kalkan: Oslo müzakerelerinin belgesi var

Duran Kalkan, son günlerde tartışma konusu olan Oslo görüşmeleri hakkında önemli iddialarda bulundu...KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, CHP'nin gündeme getirdiği Oslo görüşmeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalkan Oslo görüşmeleri için "Oslo görüşmelerinin belgeleri üzerine bir tartışma var. Tabi ki her görüşmenin bir belgesi vardır. Biz resmi görüşmeler yaptık. Arkadaşlarımız laf olsun diye, çay içmeye ya da baklava yemeye görüşmeye gitmedi" dedi.

ODATV.com'da yer alan habere göre; Yeni Özgür Politika gazetesine verdiği söyleşide AK Parti ile yürüttükleri müzakerelere ilişkin iddialarda bulundu. Müzakereleri kendilerinin değil Hükümet'in bitirdiğini iddia eden Kalkan, son günlerde CHP'nin gündeme getirdiği Oslo müzakerelerinin belgeleri olduğunu söyledi. Kalkan, HDP milletvekili adaylarının Öcalan tarafından onaylanması için İmralı'ya söz verildiğini de iddia etti.

AK Parti ile son müzakere için 5 Nisan 2015 tarihini veren Kalkan, şunları söyledi:

"Görüşmeyi Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yaptırmıştı. Türkiye Cumhuriyeti devleti adına o dönemde görüşmeleri yürüten en üst yetkili olarak görüşmeyi o sağlamıştı. Kendisi de o görüşmede, 'Ben özel olarak bunu yaptırdım' diye ifade etmişti. Çünkü ilgili Müsteşar, bir önceki görüşmede, HDP'nin milletvekili aday listelerine, ilgili yerlere verilmeden önce bakması için seçim öncesi bir görüşme daha yaptırtacağına dair Önder Apo'ya söz vermişti. O temelde de özel gündemli bir toplantı olduğunu belirtmişti. O toplantı sürecinde bile Erdoğan ve Hükümet tarafından görüşmeler bitirilmiş gibiydi. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın bunu ima eden tutumunun olduğu bize yansıdı. Bu görüşmede bir gündem, milletvekili aday listelerinin görüşülmesiydi. Onları görüşme yapan heyetle tartışmışlardı. Önder Apo'nun önerileri olmuştu. Bildiğimiz kadarıyla bu önerilerin bazıları gerçekleşti, bazıları gerçekleşmedi".

OSLO'DA ÇAY İÇMEDİK

Kalkan son dönemde CHP'nin gündeme getirdiği Oslo müzakerelerinin belgesi olduğunu da söyledi:

"Tabi ki bizimle görüşmeleri onlar yürüttüler. En üst yönetimimizle görüştüler ve bu görüşmelerin kayıtları ortadadır. Bu görüşmeler için 'yok' diyorlarsa belgeleri ortadadır. Şimdi de tartışılıyor. Oslo görüşmelerinin belgeleri üzerine bir tartışma var. Tabi ki her görüşmenin bir belgesi vardır. Biz resmi görüşmeler yaptık. Arkadaşlarımız laf olsun diye, çay içmeye ya da baklava yemeye görüşmeye gitmedi."

ERDOĞAN, NATO VE ABD İLE ÇELİŞTİ

"Türkiye'yi savaş içine çekmeye çalışan güçlerin çıkarları olduğunu görmek lazım" diyen Kalkan, "kim" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Türkiye ile siyasi karşıtlık içinde olanlardır. Türkiye'nin içinde yer aldığı dünya sistemidir. Bu sistemle siyaseti çelişti. NATO, ABD ile Erdoğan'ın siyaseti çelişiktir. Erdoğan ve AKP artık NATO ve ABD'nin siyasetini Ortadoğu'da yürütemez hale geldi. Bu savaşla zorlanarak, zayıf düşürülerek ABD ve NATO'ya yeniden muhtaç hale getirilmek; ABD ve NATO'nun Ortadoğu'daki çıkarlarının savunucusu haline Türkiye yönetimini yeniden getirmek istiyorlar. Onların çıkarları var ve bu sonucu almak istiyorlar. Türkiye'nin demokratik güçleri, özgürlükçü güçleri bu gerçeği iyi görmeli. "

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.