Sosyal Medya

Güncel

"Esed ve Benzeri Diktatörlükler Devrilmeli"

Kuveytli düşünür Tarık es-Suveydan, “sığınmacı” sorununun kökten çözümü için Suriye'de sivillere ağır silahlarla saldıran Esed yönetimi gibi diktatörlüklerin son bulması gerektiğini belirtti.Almanya ya da diğer Avrupa ülkelerine baskı yapmak yerine Arap devletlerinin Suriyeli “sığınmacı”lara kapılarını açması gerektiğini dile getiren Suveydan: "Arap ülkeleri, Suriyelilere vize vermeyi kabul etmiyor, suçlanması gereken kendisiyken, sığınmacıları kabul etmediği için Almanya'yı suçluyor." diye konuştu.

“Devrimler Devam Etmeli”

Arap ülkelerindeki devrimlere yöneltilen eleştirilere tepki gösteren Suveydan: "Bilakis bu krizleri üretenlerin gitmesi için devrimler devam etmeli." ifadesini kullandı.

Sorunun devrimlerde ve Arap insanında değil, kalkınmaya ve insana önem vermeyen diktatör rejimler ve hükûmetlerde olduğunu belirten Suveydan, halkların onur mücadelesine başlamasıyla bu hükûmetlerin şiddetli baskı uyguladığını kaydetti.

Aşırılığın çıkış noktası ve sebebine de değinen Suveydan şunları söyledi:

"Aşırılığın baskı, umutsuzluk, işsizlik ve cehalet gibi farklı sebepleri olabilir. Bununla mücadele etmek içinse önce sağlıksız düşüncenin iyileştirilmesi daha sonra silaha müracaat edilmesi gerekir. Silah da masum insanları öldürmek için kullanılmamalı.".

Suveydan, gençlere de kendilerine yetenekleriyle uyumlu hedefler belirlemeleri, bunun için plan yapmaları ve umutsuzluğa yenilmemeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

"IŞİD Sapkın Bir Örgüttür, İslâm'ı Tahrif Etmiştir"

IŞİD'in ortaya çıkışı hakkında ise Suveydan şunları kaydetti:

"IŞİD sapkın bir örgüttür, İslâm'ı tahrif etmiştir. İslâm için tehlike oluşturmaktadır ve her vesileyle onunla mücadele edilmesi gerekmektedir. Yıllardan beri İslâm adına yapılan çağrılar bu barbar örgüt tarafından yıkılmıştır. Asıl büyük sorun ise örgütün hilafet iddiasında bulunmasıdır. Örgüt bu hâliyle Haricîlere benzemektedir.".

Suveydan, IŞİD'in, Irak'ta eski Başbakan Nuri el-Maliki ve Suriye'de Esed rejimlerinin bırakmış olduğu boşluğun yanı sıra askerî ihanetler, gençleri cezbeden para vaatleri ve söylemleriyle başarılı olduğunu vurguladı.

"Mezhepçilik Ümmet İçin Tehlike Oluşturuyor"

Bölgedeki mezhep temelli çatışmalara da dikkati çeken Suveydan, çözüm yolunun diyalogtan geçtiğini ifade ederek: "Arap ve İslâm dünyasında mezhepçilik kadim bir olgu. Şiilerle yaptığım görüşmelerde onlara iki tarafın da asırlardır birbirini yok etmek için uğraştığını ancak başarılı olamadığını ve tek çözüm yolunun diyalog olduğunu anlattım."şeklinde konuştu.

"Mezhepçilik ümmet için tehlike oluşturuyor ve Müslümanları birbirine kırdırmak isteyen düşmanların müdahalesine zemin hazırlıyor." diyen Suveydan: "Mezhepçiliği, Maliki hükûmeti, Esed rejimi, Hizbullah ve IŞİD gibi örgütler güçlendiriyor." görüşünü dile getirdi.

Suveydan “siyasal İslâm” tecrübesi, ortadan kaldırılma çabaları ve başarısızlığı meselesine dair ise: "Siyasal İslâm anlayışının çıkış noktası İslâm'ın kendisidir. Biz bu denklemi anlarsak tüm yönetimlerin dünyanın siyasal İslâm’la barışmaktan başka çaresi kalmaz." diye konuştu.

"Siyasal İslâm" tecrübesine kendini ispatlama fırsatı verilmediğini savunan Suveydan: "Mısır'da 1 yıl süren bu tecrübenin önü Batı ile bölge ülkeleri iş birliğiyle kesildi ama yeniden gelecek. Türkiye'de başarılı oldu. Artık halkın seçtiği ayakta kalacaktır anlayışı hâkim.".

"Türkiye'yi, Arap Baharı, özgürlükler ve sığınmacıları kabul etmedeki onurlu tutumundan dolayı kutluyorum." ifadesini kullanan Suveydan: "Bu zamanda Türkiye'nin varlığından dolayı Allah'a daima şükrediyorum. Eğer Türkiye olmasaydı Müslümanlar kriz durumunda olurdu." dedi.

"Başkanların Yüzde 99 Oy Aldığı Ülkeler Kalkınamayacaktır"

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ülkesinde Hristiyanları temsil ettiğini ve halk tarafından seçildiği için kimsenin karşı gelmediğini dile getiren Suveydan: "Eğer halk İslâm'ı seçmiyorsa sahaya iner ve halkı ikna ederiz. Despotluk dönemleri artık bitmiştir. Biz kendimizi alternatif olarak sunmalıyız. Önceliklerimiz parti değil halka hizmet olmalıdır." diye konuştu.

Suveydan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkelerin kalkınmasında özgürlük esastır. Örneğin, özgürlüğün olduğu Türkiye'deki kalkınmaya bakın, iktidardaki parti çoğunluğu elde edemiyor, cumhurbaşkanı ise sadece yüzde 52 oy alabiliyor. Devlet başkanları ve cumhurbaşkanlarının yüzde 99 oy aldığı ülkeler ise hiç kalkınmayacaktır. Özgürlük olmadan hiçbir ülke kalkınamaz. Özgürlük esastır.”.

Tarık es-Suveydan Kimdir?

1953'te Kuveyt'te dünyaya gelen Dr. Tarık Suveydan, stratejik planlama ve kişisel gelişim alanlarında yaptığı çalışmaların yanısıra İslâmî dâvet faaliyetleri ile de tanınıyor.

Suveydan'ın, program yaptığı Risale TV adlı kanaldan Müslüman Kardeşler’e yakın olduğu gerekçesiyle 18 Ağustos 2013’te programına son verilmiş, kanal ile ilişiği kesilmişti.

Tarık Suveydan, Bahreyn'de 14 Şubat 2011'de başlayan muhalif gösterilere destek vermiş, Mısır’da 3 Temmuz 2013’te yapılan askerî darbeye karşı çıkmış, bölge ülkelerinin aksine yapılanın meşru olmadığını dile getirmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.