Sosyal Medya

Dünya

"Aegis'ler Türkiye'yi değil, İsrail ve ABD üslerini koruyacak"

Türkiye'de konuşlandırılan Patriot bataryalarının görev süresini uzatmama kararı alan ABD, Aegis balistik füze savunma sistemi donanımlı yeni bir gemiyi Akdeniz'e göndereceğini açıkladı. Pentagon 6. Filo Sözcüsü Pam Rawe'a göre amaç; Türkiye ve Avrupa'yı, EPAA kapsamında Ortadoğu'dan kaynaklanan balistik füze tehditlerine karşı savunmak.Türkiye'de konuşlandırılan Patriot bataryalarının görev süresini uzatmama kararı alan ABD, Aegis balistik füze savunma sistemi donanımlı yeni bir gemiyi Akdeniz'e göndereceğini açıkladı. Pentagon 6. Filo Sözcüsü Pam Rawe'a göre amaç; Türkiye ve Avrupa'yı, EPAA kapsamında Ortadoğu'dan kaynaklanan balistik füze tehditlerine karşı savunmak.

Amerikalılar gerçekten Türkiye ve Avrupa'nın güvenliği konusunda endişe ediyor mu? ABD, Akdeniz'de kendi hava savunma sistemini güçlendirmek suretiyle ne yapmaya çalışıyor? ABD'nin, Aegis sistemleriyle Türkiye'nin hava savunmasını sağlama çabaları, Ankara'nın bağımsız hava savunma sistemini kurma planlarını nasıl etkileyecek?

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı, emekli Hava Korgenerali Dr. Erdoğan Karakuş, konuyla ilgiliSputnik'in sorularını yanıtladı.

ABD, komuta kontrolü NATO'da olan Patriotların Türkiye'de bulunma süresini uzatmamıştı. Ama Akdeniz'de NATO'nun değil de kendi kontrolü altında bulunan ve Aegis sistemleri taşıyan gemi sayısını arttırıyor. ABD, Türkiye'yi ve Avrupa'yı koruma görevini NATO'nun elinde değil de kendi elinde mi tutmak istiyor?

"Tabiatıyla bunu istemiş olabilir, ama buradaki olay şu: Çekilecek olan Patriotlar, aynı zamanda İsrail'in de korumasını sağlamaktaydı. Yani İsrail'in korumasını da sağlayan Patriotların buradan çekilmesinden sonra ABD, Aegis sistemleri taşıyan gemilerle hava savunma gücünü arttırmayı planlıyor diye değerlendiriyorum. Yani bunun, Türkiye'nin savunması ile ilgili bir tarafı yok. Neden yok? Çünkü Türk hükümetinin Beşar Esad'la sorunu var. Ama ABD ve diğer devletler neredeyse bir anlaşma konumuna girdi. Beklenen tehdit de Suriye'den görünmekteydi. Patriotlar o nedenle gelmişti. Şu anda belirli ölçüde Esad ile anlaşıldığı için Batı'nın, Esad tarafından herhangi bir tehdidin söz konusu olmadığını değerlendirdiğini düşünmekteyim."

Peki, Amerika'nın kendi kontrolü altındaki Aegis sistemlerinin bölgedeki sayısını arttırma çabaları, Ankara'nın bağımsız hava savunma sistemini kurma planlarını nasıl etkileyecek?

"Aegis'ler zaten Türkiye'nin hava savunması, şemsiyesiyle ilgili değil. Yani bu gemilerden Türkiye'nin hava savunması, tedbiri alınsın diye bir şey söz konusu değil. Benim değerlendirmem o. Amerika daima kendi tesislerinin ve kendi kuvvetlerinin emniyetini birinci önceliğe alıyor. Biz bunu hep söylüyoruz. ABD, Türkiye ile ilgili Malatya'daki büyük radarı ve İncirlik'te bulunan güçlerini korumak istiyor. Yani eğer Patriotları çekerse gemilerden İncirlik üssünün korunmasını sağlamayı planlıyor diye düşünüyorum. ABD'nin Türkiye'nin korunması diye bir endişesi söz konusu değil. Hatta bu konuyla ilgili olarak Suriye'den gelen bir füze bizim sınırlarımız içerisinde bir yere düştüğünde Patriotlar yetersiz kalmıştı. Patriotlar zaten o bölgeleri kapsamıyordu. Patriotların kapsadığı yerler, korunmaya en uygun ve önemli hedefler olarak kabul edilen yerlerdir. Bunlar, birincisi İncirlik, diğeri de uzun menzilli füzelerin önlenmesi için Malatya'da kurulmuş olan radar. Yani bu gemilerin Türkiye'nin korunması ile ilgili önemli bir hedefi yok."

 

Kaynak : Sputnik

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.