Sosyal Medya

Makale

Dünya medyasının yeni kabine yorumları

Almanya

Alman DW’de çıkan bir analizin başlığı şöyleydi; Demokrasi için Türkiye’de Karanlık Bir Zaman..

Gunnar Köhneimzasını taşıyan analizin özeti şöyle; Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin yeni ve güçlü başkanı olarak yemin etmesi, uzun bir arayışın doruk noktasıdır.

1990’lı yıllarda‘’Demokrasi sadece bir araçtır. Menzile ulaşınca terk edilir’’ demişti. Şimdi Erdoğan 64 yaşında bu hedefine ulaştı. Ancak ne olursa olsun Almanya’nın Türkiye’de ki muhalifleri terk etmemesi lazımdır.

Fransa

Fransa 24’tün kabine yorumu ise özetle şöyle; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yeni kabinesini açıkladı. En kritik bakanlık olan Hazine Bakanlığına damadı Berat Albayrak’ı getirdi.

Cumhuriyet gazetesinin ‘’ Tek adam rejimi resmen başladı’’ ile Yeni Şafak gazetesinin "tarihi bir gün’’ olarak nitelendirmesini Türkiye’de kamplaşmanın derinleştiğini gösteriyor iddiasında bulundu.

İngiltere

İngiliz yayın kuruluşu olan Financial times; Pazartesi açıklanan kabinenin en kritik bakanlığı olan Hazine Bakanlığına damadı olan Berat Albayrak’ın getirilmesini dünya piyasaları olumsuz karşıladı.

Financial gazetesine konuşanHollanda Bankası ABN Amro'dan Nora Neuteboom, "Bu kesinlikle umduğumuz bir şey değildi. Piyasalar kabinenin açıklanmasını bekliyordu ve verilen mesaj açık: Bu kabine piyasa dostu değil, Erdoğan dostu." Olarak yorumladı.

Amerika

Amerika’nın en etkili medya kuruluşu olan New York times gazetesi Berat Albayrak’ın Hazine Bakanı olarak atanmasına dikkat çekerek özetle şöyle yazdı; Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının finans çevrelerini tedirgin etti.

Hükümet, büyük altyapı projeleri için alınmış borç yükü altında. Bu projelerin çoğu Erdoğan ve müttefikleriyle bağı olan firmalarca yapılıyor. Türkiye'nin ekonomisi geçen yıl yüzde 7,4 büyüme oranıyla hâlâ en hızlı büyüyen ekonomilerden. Ancak Türk Lirası, yatırımcı ve kredi verenlerin endişelerinin bir yansıması olarak son zamanlarda değer kaybetti. Diye yazmış.

Rusya

Sputnik Radio’da yeni kabineyi değerlendiren yorumcu; Erdoğan’ın Batı’ya rağmen seçimi kazanması, Batıyı telaşlandırdı. Erdoğan Başkanlığında kurulan yeni kabinede Rusya ile Türkiye’nin bölgesel işbirlikleri devam edeceğinin altını çizdi.

Çin

Çin’in resmi haber ajansı şunları yazdı; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü mecliste yemin törenine katılarak, ülkenin başkanlık sistemi ile yeni bir döneme geçişini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninden sonra başkentteki açılış konuşmasında, "Türkiye resmi olarak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yeni bir başlangıç yapıyor" dedi. Türkiye'nin yeni dönemde demokrasi, temel haklar, ekonomi ve büyük yatırımlar da dâhil olmak üzere her alanda daha ileriye gideceğine dair söz verdi.

Katar

Katar’ın dünya çapında takip edilen yayın kuruluşu olan El-cezire ise şöyle yorumladı; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış konuşmasında ülke tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı "her" alanda umut vaat ediyor. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz, sadece bize destek verenlerin değil, 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağımın bilinmesini istiyorum.

Dün akşam kabine açıklandıktan sonra, birçok dostum arayarak ‘’Dünya medyasının tutumu nasıl?’’ Diye sorunca, birçok kişi merak ediyor olabilir düşüncesiyle isimlerini verdiğim medyaları tarayarak istifadenize sunmak istedim. Bu konudaki yorumları size bırakıyorum. 

Ancak Alman medyasının şu ifadesi zihnimde bazı sorular yarattı  ‘’ Ne olursa olsun Almanya’nın Türkiye’de ki muhalifleri terk etmemesi lazımdır’’

Bu ifade Almanya’nın bazı muhaliflerle beraber olduğunu itiraf ediyor ki ‘’ Almanya muhalifleri terk etmemesi lazım’’ diyor.

Peki, kim bu muhalifler? Meşru siyasi partiler, Türkiye’nin meşru hükümetini devirmek için Almanya ile işbirliği mi yapıyor?

Eğer böyleyse bu siyasi partilerin meşrutiyeti sorgulanmaz mı?

Bu analizde kast edilen Türkiye’nin ‘’Muhalifleri’’ meşru siyasi partileri değilse kim bu muhalifler? Pkk mı? Feto mu?  Elkaide mi? Deaş mı? Almanya bu terör örgütleriyle mi beraber?

Bu soruların açıklığa kavuşması Türkiye´de yaşayan herkesin güvenliğini ilgilendirir.

Önümüzdeki günlerde bu soruların açıklığa kavuşması için araştırmalarım devam edecektir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');