Sosyal Medya

Makale

Festival ve Şenlikler Ramazan’ın Rükünlerinden midir?

 

Başta muhafazakâr belediyelerimiz olmak üzere çoğu belediyemiz, festival/şenlik/eğlence/konserleri Ramazan’ın olmazsa olmazlarından biri görüyor.

Televizyonlardaki ramazan programlarında bile “eski Ramazanlar…” diye başlayan sohbetlerde Hacivat-Karagöz’e, Orta oyunlarına atıf yapılmadan cümleler bitmiyor.

Bugün geldiğimiz noktada, şenlikler/eğlenceler sanki Ramazan/Oruç ibadetinin farzlarından biriymiş gibi algılanmaya başlandı.

Eyvallah, tabii ki Ramazan ayının kendine has bir coşkusu var:

Diğer aylara oranla insanların birbirine direkt temasları daha fazla oluyor.

Ben” merkezli hayat kısmi de olsa “Biz” merkezliye dönüyor.

Lakin bu durum Ramazan ayının bir oyun ve eğlence ayına dönüştürülmesini gerektirmiyor.

Oruç ibadetinin ruhuna zıt bir yaklaşımdır bu.

Oruç; oyundan, eğlenceden, dünyevilikten, nefsani heva ve arzulardan uzaklaşmak değil midir?

Dindar geçinen belediye başkanlarının bu işin öncülüğünü yapması ve insanların Ramazan coşkusunu topluca yaşadıkları teravih saatine eğlencelerin konulmuş olması acı bir durumdur.

Şuan Adana’da Büyükşehir Belediyesinin yaptığı şenlikler var ki tam bir utanç vesikası; ortalık pavyona dönmüş onlarsa Ramazan’ın maneviyatına katkı yaptıklarını düşünüyorlar.

Adana’da alt yapı ve üst yapı, sizlere ömür; trafik felç, gerekli kavşak alt/üst geçitler yok, koca şehir 2 milyonluk mega köye dönmüş, işçiler maaşını alamıyor/geç alıyor ama beylerimiz o şenlik senin, bu festival benim, şu karnaval onun deyip milletin parasını çarçur ediyorlar.

Onlara göre “Sosyal Belediyecilik” bana göre “Sirk veya Pavyon Belediyeciliği”.

Dinle diyanetle alakası olmayanların bu eğlencelere onay vermelerini anlıyorum lakin İslami hassasiyeti olanların en azından buna gerekli tepkiyi vermemelerini anlamakta zorlanıyorum.

Gelecek seçimler için oy devşirmek için bu şenlikleri yapanlar olduğu gibi bu şenlikler üzerinden yolsuzluk/ hırsızlıklar yapanlar da az değil.

Hükümetin/İç İşleri Bakanlığının bu işe bir dur deme vakti gelmedi mi?

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.