Sosyal Medya

Makale

İsrailli diplomatın zihnimize düşürdüğü sorular?

Bölgemizde dengelerin hızla değiştiği, coğrafyamızın belirsiz bir ortama doğru sürüklendiği son yıllarda, ülkemizin geleceği ve güvenliği için doğru değerlendirmelere ve bu değerlendirmelere uygun tavırlar geliştirmeye ihtiyacımız var.

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlikeleri önceden tahmin edebilmek ve ona göre tedbirler geliştirmek, ufuk ötesini görebilmeyi zorunlu kılmaktadır.

Bu çerçevede gelişmelere baktığımızda; İsrail’in Yunanistan ile beraber Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gazı, işletme planlarında Türkiye’yi denklem dışında tutmaya çalıştığı görülmektedir. Bunun için Batı’da yoğun lobi faaliyetleri yürütmektedir. Başlangıçta bu ikili Mısır’ı da toplantılarına çağırıyorlardı. Ancak, takip ettiğim kadarıyla son iki toplantıların biri Atina’da diğeri Washington’da yapıldı ve bu her iki toplantıda da Mısır’ı çağırmadılar. Mısır’ın bu toplantılara çağrılmaması dikkat çekicidir.

Burada dikkat çekici başka bir konuda, İsrail, Rusya ilişkileridir. Çünkü görünürde Esat rejiminin hamisi olan Rusya, İsrail’in Suriye’ye yaptığı yüzlerce saldırıdan sonra, İsrail’e ciddi bir tepki göstermemesi, Doğu Akdeniz’de ki enerji paylaşımında ‘’Rusya’yla nasıl bir paylaşım var?’’ sorusunu akıllara getiriyor.

İsrail’in, Filistin’de terör estirerek tüm dünyanın dikkatini Kudüs tartışmalarına çevirmesi, Doğu Akdeniz’de ki enerji paylaşımları için yürüttüğü faaliyetleri gizlemeyi amaçladığını düşünüyorum.

Çünkü görünürde İsrail’in en çok uğraştığı konu Kudüs sorunu olduğu halde, ama diplomatik çabaları Doğu Akdeniz’de ki doğalgaz konusunda yoğunlaşmaktadır.

İsrail, amaçlarına ulaşmak için dünyada yoğun diplomasi faaliyetleri yürütüyor. Çünkü diplomasi olmadan uluslararası ilişkilerin işleyiş ve dinamikleri önemli ölçüde eksik kalacağını iyi biliyor. Geçen hafta Cuma günü Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da ‘’İslam dünyasında Şii tehlikesi’’ adı altında bir panel düzenlendi. Bu panele katılan Amerikalı bir dostumun aktardığı bilgilere göre, panelin finansörlüğünü Birleşik Arap Emirliği üstlenmiş. İlginç olan panele konuşmacı olarak katılanlardan biri İsrailli eski bir diplomatmış.

Özellikle İsrailli diplomatın neler söylediğini sordum, dostumun aktardığı notlara göre; Ortadoğu’nun iki tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söylemiş. Birincisi; İran rejimidir demiş ‘’İran rejimi durdurulmazsa, bunun hem Sünni Araplar için hem de tüm dünya için tehdit olacağını’’ söylemiş.İkinci tehlikenin de Erdoğan olduğunu söylemiş.‘’Erdoğan’ın Osmanlı hayalleri gördüğünü bunun hem İsrail hem de Araplar için çok tehlikeli olduğunu’’ söylemiş.

Burada İsrailli diplomatın açıklamalarından iki sonuç çıkıyor. Birincisi; İsrail Ortadoğu’da kendisine engel olarak İran ve Erdoğan’ı görüyor. İkincisi; İslam dünyasında var olan Şii, Sünni bölünmüşlüğün devam etmesini istiyor.

Ancak İsrailli diplomatın açıklamaları, zihnimizde bazı sorular oluşturuyor. İsrail, İran rejimini durdurmak için hangi planları yapıyor?

Diplomat, İran rejimini kendileri için tehlikeli bulurken neden Türkiye’de sadece Erdoğan’ı tehlikeli buluyor?

İsrail, Türkiye’de Erdoğan’ın dışında hangi liderin müttefikliğiyle hem Kudüs hem de doğal gaz konusunda hayal ettiklerine ulaşmayı düşünüyor?

Türkiye 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine doğru giderken İsrailli diplomatın Erdoğan hakkındaki açıklamaları ne anlama geliyor?

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');